Bielawa 2008: Ghetto Priest

afryka.org Kultura Muzyka Bielawa 2008: Ghetto Priest

To bez wątpienia jeden z najciekawszych współczesnych wokalistów roots. Swój talent do śpiewu i charyzmę udowodnił już w Polsce wielokrotnie – czy to podczas występów ze swoimi obecnymi grupami Asian Dub Foundation i Screaming Soul, czy też podczas imprez sound systemowych z Adrianem Sherwoodem oraz Joint Venture Sound System.

Jego koncerty są niczym szamańskie obrzędy. Obecnie po raz pierwszy planuje występy z czołowym polskim tzw. „backing bandem”, czyli ekipą doświadczonych wrocławskich muzyków występujących jako TUMBAO RIDDIM BAND. Program planowanych wspólnych koncertów obejmuje utwory Ghetto Priesta z wielu jego dotychczasowych wydawnictw pod różnymi szyldami. Będzie czego posłuchać i na co popatrzeć – rzadki przykład brytyjsko-jamajsko-polskiego połączenia z najwyższej półki!

Ongiś piłkarski chuligan z wojskowym doświadczeniem, potem rabuś i więzień… Postanowił w końcu zmienić swoje życie na lepsze i stał się prawdziwym rasta.

Ghetto Priest (Ksiądz z Getta) przez dłuższy czas znany jest jako członek rodziny – kolektywu On-U Sound. Najpierw był długoletnim członkiem składu koncertowego African Head Charge, potem występował jako MC On-U Sound Systemu jednego z największych mistrzów produkcji dub reggae z Londynu – Adriana Sherwooda. Z nim gościł pierwszy raz w Polsce w 2004 roku na wspólnej trasie z Joint Venture. Dzięki wsparciu the British Council zostało to udokumentowane dziś już unikatową darmową płytą live „On-U Sound Live in Warsaw 2004″ oraz umieszczonym na niej reportażem emitowanym m.in. w TVP Kultura.

Uznany za fantastycznego wokalistę, Ghetto Priest został zaproszony przez Asian Dub Foundation do nagrania wokali w utworze otwierającym ich album „Enemy Of The Enemy”.

Naturalnym było to, że szybko stał się pełnoprawnym wokalistą tej mega grupy, z którą zarejestrował ostatni ich album „Tank” oraz wystąpił dwukrotnie w Polsce w 2006 roku na wielkich plenerach: w gdańskiej stoczni oraz w ramach „Wrocław Non-Stop”.

Po umieszczeniu jednego własnego utworu na składance “On-U Sound Presents Chainstore Massacre”, nakładem On-U Sound ukazał się jego pełny debiutancki album, wyprodukowany przez Adriana Sherwooda – “Vulture Culture” (“Kultura Szakala”). To 60 minut słuchania i tanecznych doświadczeń w świecie dub i reggae z zaangażowanymi tekstami. Na „Vulture Culture” znajdziesz 12 kompozycji z gościnnym udziałem takich wokalistów jak Simon Bogle, Ri Ra, Junior Delgado, samplowanym Prince Far I oraz Carltonem ‚Bubblers’ Ogilvie (2Badcard). Usłyszysz tu również Denise – córkę Adriana Sherwooda oraz syna Lee Scratch Perry’ego – Omara!

Carlton „Bubblers” Ogilvie w większości utworów odpowiedzialny jest za perkusję, bass i piano. Skip McDonald w pięciu numerach zapewnia gitarowe ślady, jamajscy przyjaciele Sly & Robbie, Jazzwad oraz Style Scott dodatkowo ukazują swoje umiejętności a Crucial Tony z Creation Rebel oraz Dr. Das z Asian Dub Foundation dokładają swoje na gitarze i basie. Bardziej bądź mniej znani artyści jak The Underwolves, Sinead O’Connor, Groove Armada, Juno Reactor, James Hardway czy Little Axe skorzystali z okazji dodania swym wydawnictwom dodatkowych smaczków poprzez wykorzystanie jego głosu. W 2006 roku na winylu ukazał się jego kolejny solowy album „Beyond Flesh”, wyprodukowany razem z legendarną ekipą producencką Conscious Sounds i wydany nakładem Seek Jah First.

W 2007 roku gościł w Polsce na trasie koncertowej jako gość Joint Venture Sound System a następnie wystąpił w ramach festiwalu Wroc-Love Summer Stage na wrocławskiej Wyspie Słodowej wraz ze swoim nowym projektem Screaming Soul.

W tym roku wystąpi na festiwalu w Bielawie.

regalowisko

 Dokument bez tytułu