“Biały Dom nie chce dożywiać islamistów”

afryka.org Wiadomości „Biały Dom nie chce dożywiać islamistów”

ONZ oskarża Stany Zjednoczone o celowe zatrzymanie pomocy humanitarnej głodującym milionom Somalijczyków. Waszyngton nie chce wysyłać żywności do objętej wojną domową Somalii, bo boi się, że trafi ona nie do potrzebujących, ale do milicji związanych z al-Kaidą.

Światowy Program Żywnościowy (ang. World Food Programme, WFP) – agenda ONZ, a powołana do zwalczania głodu na świecie – od ubiegłego miesiąca musiała obciąć racje żywnościowe o połowę. Tymczasem do Somalii nie dociera nowa żywność, bo USA nie chcą pomóc WFP w dostarczeniu pomocy do potrzebujących.

Amerykański Departament Stanu potwierdził, że obawia się przejęcia pomocy żywnościowej przez członków islamistycznych milicji. Dlatego Waszyngton zawiesił do odwołania wysyłkę żywności, twierdząc, że wystarczy tej, która obecnie dociera do Somalii. Jednak w rzeczywistości odcięcie amerykańskiego źródła dostaw sprawiło, że ilość żywności, przesyłanej do Somalii spadła aż o połowę.

Biały dom być może wróci do świadczenia pomocy żywnościowej, lecz obecnie zależy mu bardziej na odcięciu od dostaw fundamentalistów islamskich, którzy walczą z uznawanym przez Zachód rządem tymczasowym. Przedstawiciel WFP przyjął do wiadomości amerykańskie argumenty, apelując jednocześnie o zmianę zdania w związku z zawieszeniem pomocy dla Somalii. Dotychczas wysokość tej pomocy osiągnęła pułap ponad 120 milionów dolarów.

lumi

 Dokument bez tytułu