Bezmyślne „White Power”

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Bezmyślne „White Power”

Białystok nie radzi sobie z problemem wrogości wobec obcych. Już nie tylko na ulicy, ale i w takich miejscach jak galerie handlowe, miejscowi młodzieńcy obrażają i biją obcokrajowców o innym kolorze skóry.

Incydent w „Galerii Biała” dotyczył tym razem szwedzkiego małżeństwa. On z pochodzenia Szwed, ona Kubanka, studiująca medycynę w miejscowej Akademii Medycznej. Grupa chuliganów zaczęła wyzywać i uderzyła kobietę w twarz. Wszystko pod okiem ochrony, monitorującej Galerię.

Zastanawiam się na ile „White Power” wyraża rzeczywiste poglądy agresywnych chuliganów, czy jest raczej bełkotem zasłyszanym na ulicy bądź stadionie? Skąd tyle pogardy w ludziach?

Nie wierzę w programowych rasistów w Białymstoku. Czynienie z nich świadomych wyznawców rasistowskiej ideologii jest nie na miejscu. Są to po prostu prymitywne jednostki, agresywnie reagujące na wszystkich, którzy im się nie spodobają. Mamy po prostu przypadek głupoty, której nikt nie potrafi okiełznać.

Kto zawinił?

Zawinili rodzice, otoczenie, władze miasta… Brak perspektyw połączony z brakiem oferty angażującej młodych ludzi w inne aktywności niż życie na blokowisku. Kompleks prowincji, którego nie rozumiem, bo sam jestem z prowincji, co chuligani, i nie mam z nim problemu. Problem za to jest w tym, że ci młodzi Białostoczanie, którzy szanują innych, są niewidoczni, bo nie muszą krzyczeć i wyzwać innych jak ich agresywni „rówieśnicy”.

Jestem przekonany, że dużą winę, w tym co dzieje się dziś nad Białką, ponosi też tzw. wizja rozwoju Białegostoku. Wystarczy spojrzeć na centrum miasta. Plastikowa plomba między skrzydłami zabytkowego ratusza. Zamiast drzew, które pamiętam z dzieciństwa kostka polbrukowa i szara pustynia. Wyznaczenie miejsc na spędzanie wolnego czasu w galeriach handlowych. Kultura zepchnięta na margines.

Ostatnio czytałem, że Białystok otwiera się na świat. Chce zapraszać gości z różnych krajów i kontynentów. Tylko co tacy goście zastaną na miejscu? Czy nie będą musieli poruszać się pod eskortą policji?

Kofi

PS. Według „GW” dyrektor Galerii Biała nie miała czasu skomentować wydarzenia.

 Dokument bez tytułu