Benin wybiera prezydenta

afryka.org Wiadomości Benin wybiera prezydenta

Mieszkańcy Beninu wybierają prezydenta, na miejsce ustępującego Mathieu Kerekou. Jego rezygnacja jest wymuszona przez wiek, ponieważ benińska konstytucja zabrania reelekcji, jeśli kandydat ukończył 70 lat. Tak stało się w przypadku Kerekou, rządzącego tym krajem od 1972 roku. W podobnej sytuacji znalazł się główny rywal ustępującego prezydenta, Nicephore Soglo. Ze względu na swój wiek nie weźmie czynnego udziału w wyborach.

Do wyborów stanęło 26 kandydatów, ale tylko 4 liczy się w wyścigu do prezydentury.

Yayi Boni, 54 l., nowa postać na scenie politycznej Beninu, przed wyborami prezes Zachodnioafrykańskiego Banku Rozwoju (BOAD). Absolwent Uniwersytetu Paryskiego, doktor ekonomii, w wyborach startuje jako kandydat niezależny, popierany przez koalicję małych partii. W swoim programie koncentruje się na problemach gospodarczych, obiecując pomoc rolnikom uprawiającym bawełnę, która stała się najważniejszym produktem Beninu.

Adrien Houngbedji, 64 l., były minister, w wyborach prezydenckich kandyduje po raz czwarty. Przywódca Demokratycznej Partii Odnowy (PRD), który za swoją działalność spędził dwie dekady na wygnaniu. Do Beninu wrócił po 1990 roku. Z wykształcenia prawnik, z tytułem doktora Uniwersytetu Paryskiego. Obiecuje walkę z korupcją i rozwój ekonomiczny kraju.

Bruno Amoussou, 67 l., przewodzi Społecznej Partii Demokratycznej (PSD), wcześniej działał w porozumieniu z Kerekou. Był przewodniczącym parlamentu i ministrem ds. planowania i rozwoju. Podobnie jak Houngbedji startuje po raz czwarty. Uważa, że rozwój kraju nie będzie możliwy bez pokoju wewnętrznego, a te gwarantować będzie bezpieczeństwo, sprawiedliwość i tolerancja, na rzecz których chce podejmować swoje działania.

Lehadi Vinagnon Soglo, 45 l., najstarszy syn Nicephora Soglo, wspierany przez Partię Odrodzenia Beninu (RB), założoną przez jego matkę, a prowadzoną przez ojca. Ogłosił siebie kandydatem 'nowej generacji'. Absolwent ekonomii i nauk politycznych. Obiecuje poprawę poziomu życia i modernizację Beninu. Zwraca szczególną uwagę na młodych wyborców, przed którymi roztacza wizję rozwoju kraju.

(ps)

 Dokument bez tytułu