Bedzie wyborcza powtórka

afryka.org Wiadomości Bedzie wyborcza powtórka

Po niedzielnym głosowaniu w Republice Konga (RK), wciąż nie znamy wyników wyborów parlamentarnych w tym kraju. Póki co, pracę stracił przewodniczący państwowej komisji wyborczej, oskarżony o złe przygotowanie ich pierwszej tury. A to nie wróży dobrze wiarygodności wyborczych rezultatów.

Sytuacja jest o tyle poważna, że niedzielne wybory miały być pierwszymi od czasów zakończenia wojny domowej, które objęłyby wszystkie regiony RK. W praktyce doszło do wielu nieprawidłowości, mogących podważyć ich wyniki. Do lokali wyborczych za późno dotarły karty do głosowania, na listach wyborców nie było niektórych z nich, pojawili się za to ci, którzy są nieletni albo już nie żyją.

Dlatego wszyscy mają nadzieję, że druga tura głosowania, która odbędzie się 22 lipca, zostanie lepiej przygotowana. Inaczej kongijski prezydent Denis Sassou-Nguesso znajdzie się pod ogniem krytyki partii opozycyjnych, bojkotujących wybory parlamentarne. Od początku twierdziły one, że Sassou-Nguesso zamierza w nieuczciwy sposób zdobyć większość w liczącym 137 osób Zgromadzeniu Narodowym.

Aby zapobiec tym oskarżeniom rząd nie tylko zdymisjonował przewodniczącego komisji wyborczej, ale zadeklarował, że w okręgach wyborczych, gdzie obserwatorzy stwierdzili nieprawidłowości odbędzie się ponowne głosowanie.

Oficjalne rezultaty pierwszej tury mają być znane w przyszłym tygodniu.

(kofi)

 Dokument bez tytułu