Będzie starał się o fotel prezydenta po raz trzeci

afryka.org Wiadomości Będzie starał się o fotel prezydenta po raz trzeci

Lider ghańskiej opozycji Nana Akufo-Addo, który przegrał niewielką różnicą głosów wybory prezydenckie w 2012 roku, zapowiedział, że występuje ponownie, w 2016. W tym celu będzie starał się o nominację prezydencką z ramienia swojej partii, Nowej Partii Patriotycznej (NPP).

Akufo-Addo zdobył w 2012 roku 47,7% głosów i złożył odwołanie od tych wyników, twierdząc, że jego rywal, John Dramani Mahama, wygrał niezgodnie z prawem, zdobywając niewielką przewagę – 50,7%.  Sąd najwyższy oddalił zarzuty, po czym przegrany kandydat spędził pół roku w Wielkiej Brytanii. Teraz Akufo-Addo wraca do gry.

W specjalnym oświadczeniu, w czasie wiecu w Akrze, zapowiedział, że będzie  ubiegał się o nominację NPP. Zanim zostanie oficjalnym kandydatem w wyborach prezydenckich, musi zdobyć poparcie parlamentarzystów i członków tego opozycyjnego ugrupowania. Na chwilę obecną nikt inny nie zgłosił chęci kandydowania na prezydenta w łonie NPP.

Ghana jest uznawana za modelowy przykład sukcesu demokratycznych rządów w Afryce. Ma już za sobą ponad dekadę od pierwszego sprawdzianu z demokracji. Również wybory, do których wyniku odwoływał się Akufo-Addo zostały uznane za uczciwe i zgodne z prawem. W poprzednim głosowaniu, w 2008 roku, Akufo Addo przegrał z innym rywalem, Johnem Atta Millsem, tracąc do niego mniej niż procent poparcia.

 Dokument bez tytułu