Rada Bezpieczeństwa ONZ zaakceptowała wysłanie misji wojskowej do Mali, której dowodzenie znajdzie się w rękach krajów afrykańskich. Tymczasem w legendarnym Timbuktu, opanowanym przez islamistycznych rebeliantów, niszczone są kolejne zabytki.
Rada zgodziła się, aby siły interweniujące w Mali użyły wszelkich niezbędnych środków, które pomogą malijskiemu rządowi w odzyskaniu północnej części kraju, opanowanej obecnie przez uzbrojone grupy rebeliantów, związanych z islamistami i ugrupowaniami terrorystycznymi.
Interwencja rozpocznie się od wsparcia dla malijskiego rządu w odbudowie armii. Do Mali ma być skierowane ponad trzy tysiące żołnierzy z krajów Afryki Zachodniej. Właściwa ofensywa przeciwko rebeliantom nie zacznie się jednak wcześniej niż we wrześniu 2013 roku.
Mali rozpadło się na dwie części, po tym, jak w marcu doszło do zamachu stanu w tym kraju. Chaos wykorzystali nie tylko tuarescy rebelianci, którzy od lat toczą walkę z południem kraju, ale także islamiści oraz powiązani z al-Kaidą watażkowie. Tam gdzie sięga kontrola tych dwóch ostatnich grup, dochodzi do wprowadzenia islamskiego prawa, szariatu. Islamiści dopuszczają się również niszczenia zabytków związanych z islamem, ale ich zdaniem będących niezgodnymi z nauką islamu. W ten sposób w legendarnym Timbuktu, zostały zniszczone cztery średniowieczne mauzolea.
Istnieją obawy, że afrykańskie siły nie poradzą sobie z rebeliantami. Być może w Mali szykuje się wieloletnia wojna, której zakończenie nie będzie łatwym zadaniem.
m