Becaye Aw Trio w Polsce

afryka.org Kultura Muzyka Becaye Aw Trio w Polsce

Zapraszamy na dwa niezwykłe koncerty Becaye Aw Trio. 13 i 15 września będzie można posłuchać saharyjskiego bluesa z najwyższej muzycznej półki.

Becaye Aw urodził się w Mauretanii, dorastał w Senegalu. Znakomity gitarzysta i wokalista, mistrz afrykańskiego stylu gitarowego właściwego dla rejonu Mauretanii, Senegalu i Mali. W swojej karierze współpracował z wielkimi gwiazdami muzyki świata, jak m.in. Ali Farka Toure oraz Baaba Maal. Technika gry na gitarze Becaye’a  przypomina tradycyjną harfę kora zachodniej  Afryki.

Zespół Becaye’a ukształtował się po wydaniu albumu  „Sibi” w kwietniu 2009 roku. Ta płyta była owocem ścisłej współpracy między Becaye’m  AW  a Olav Helge Norbakken Torget. Płyta otrzymała nagrodę „najlepszy album w kategorii “crossover” w Norwegii i była w pierwszej 20. europejskiego World Music Chart w 2009 roku.

Od tamtej pory Trio zebrało sporo doświadczenia i pozytywnych recenzji koncertując regularnie w Skandynawii i w Niemczech.

Becaye śpiewa w ojczystym języku z Afryki Zachodniej i sięga naturalnie po bogate tradycje muzyczne własnej grupy etnicznej obecnej we wszystkich krajach zachodniego rejonu Afryki. Repertuar jest bardzo bogaty, obejmuje różne style i zbliżony  jest do melodycznej skali bluesowej. Po prostu  skala pentatoniczna, czyli saharyjski blues charakterystyczny dla Mauretanii, Mali i Senegalu.

W skład Trio wchodzą:

Becaye Aw (Mauretania)- wokal i gitara akustyczna

Helge Norbakken (Norwegia) – perkusja

Olav Torget (Norwegia) – gitara i ngoni

Mamadou

Koncerty odbędą się w dniach:

13 IX, czwartek, Cafe Kulturalna połączona z imprezą afro-karaibską dj Mamadou, godz.21:00. Wstęp płatny.

15 IX, sobota, Centrum Kultury Łowicka, ul. Łowicka 21, godz.19:00. Wstęp płatny.

 Dokument bez tytułu