Bassekou Kouyate

afryka.org Polecamy Bassekou Kouyate

Po raz piąty w Parku Kolibki w Gdyni odbędzie się Festiwal Kultur Świata GLOBALTICA, Kllibki to niezwykłe miejsce – leśna polana w środku miasta, której atmosfera połączona z muzyką Globalticy pozwala przenieść się w różne miejsca świata. W tym roku usłyszymy muzyków charyzmatycznych, każdy z nich to barwna, wspaniała postać światowej muzyki. Na scenie Parku Kolibki wystąpią obok siebie artyści folkowi, rockowi, etniczni, a nawet zespół stoner metalowy. Jednym z artystów będzie Bassekou Kouyate.

Tak wielka różnorodność jest połączona wspólną ideą – kultywowania korzeni i tradycji muzycznych. Tegoroczne występy w ramach festiwalu będą podróżą do źródeł różnych kultur. Duch wieloletnich tradycji jest dla artystów Globalticy inspiracją i narzędziem do własnych poszukiwań, możliwością rozwoju przy jednoczesnej pielęgnacji najcenniejszych wartości artystycznych.

Bassekou Kouyate jest prawdziwym mistrzem i wirtuozem instrumentu ngoni, dawnej tradycyjnej lutni pochodzącej z Zachodniej Afryki. Ngoni jest ciągle nie odkrytym dziedzictwem Afryki, dawniej śpiewacy, bardowie wykonywali na niej ballady, jest starsza i bardziej ceniona od kory, której historia zaczyna się na kilkaset lat wstecz, początki ngoni datuje się na wiek XIII.

Nowy debiutancki solowy album Bassekou, „Segu Blue” nagrany w Europie w 2007 roku, przyczynił się do wielu sukcesów tego artysty, otrzymał za niego aż trzy nagrody BBC Radio roku 2008 w kategorii Word Music za: najlepszy album roku, dla najlepszego twórcy, oraz nominacje dla najlepszej debiutanckiej płyty.

Wcześniej artysta przez lata współpracował z wieloma muzykami z rodzinnego Mali, jak również był znaczącym współtwórcom albumu Ali Farka Toure „Savane”. Grał z Symmetric trio Toumani Diabate (kora) oraz Keletigui Diabate (balafon), był członkiem zespołu Taj Maral’s i Toumani Diabate „Kulanjan” oraz miał znaczący udział w tworzeniu nowego albumu Yossou N’Doura.

Bassekou Kouyate wystąpi na Festiwalu GLOBALTICA 24 lipca 2009

Ewa Lamża

Więcej informacji www.globaltica.pl

 Dokument bez tytułu