“Bangaologia”

afryka.org Kultura Film „Bangaologia”

“Bangaologia – tak można nazwać prawdziwą naukę. Nie tylko brzmi dumnie, ale i reprezentuje dziedzinę tak szeroką i interesującą, że można by ją badać przez lata.”

Jeden z najbardziej kolorowych i estetycznie porywających dokumentów prosto z serca Afryki. Coréon Dú – 32-letni angolski reżyser, model, projektant i artysta – z miłością i pasją opowiada o modowym fenomenie jego kraju. Słowo „pospolitość” nie istnieje w słowniku Angolczyków, liczy się jego odwrotność – „banga”. 

Daleko za oceanem, brudne ulice i zakurzone chodniki stają się wybiegiem dla najbardziej bezwstydnych i krzykliwych kreacji przeciętnych mieszkańców kraju. Próżność miesza się z przepychem, kolory zalewają miasto, a afrykańska sztuka w ubiorze i kreacji samego siebie okazuje się nie tylko filozofią życia („wyglądać dobrze oznacza czuć się dobrze”), ale również inspiracją dla najznakomitszych projektantów na świecie. Każdy, kto liczy się na rynku modowym – począwszy od Nowego Jorku, kończąc na wybiegach Hong Kongu – pragnie zostać dotknięty przez fenomen „banga”. Czym jest i jak daleko sięgają jego wpływy? Na to pytanie odpowiada wielokrotnie nagradzany afrykański reżyser.

Źródło: Kasia Kasperska / Afrykamera.pl

Nagrody:

2016 Warszawski Festiwal Filmowy – oficjalna selekcja
2017 IndieFEST Film Awards – specjalne wyróżnienie

José Eduardo Paulino dos Santos, lepiej znany jako Coréon Dú – urodzony w 1984, wielojęzyczny angolski artysta, dyrektor kreatywny i producent, znany ze swojego wyszukanego stylu muzycznego, wysmakowanego stylu i zaangażowania w projekty w sferze muzyki, tańca, mody, TV oraz filmu. Ma w swoim dorobku wiele uznanych dzieł jak m.in. pełnometrażowy album Binario”, napisanie i produkcja „Windeku” (2013) nominowanego do Międzynarodowej Nagrody Emmy, „Jikulumessu” (2015) czy wciąż ewoluującego, multimedialnego eksperymentu „I Love Kuduro” (2015).

Między 22 a 28 maja 2017 r. w warszawskim Kinie Praha odbędzie się 12. edycja Festiwalu AfryKamera. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal afrykańskiej kinematografii. W programie ponad 20 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich form, a także spotkania z twórcami, wystawy plakatów filmowych czy warsztaty dla dzieci. Filmy prezentowane w ramach Festiwalu AfryKamera nie wchodzą do polskiej dystrybucji, będzie to jedyna okazja, żeby je zobaczyć. Festiwal odbędzie się również w wybranych kinach w Białymstoku, Gdańsku, Koninie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. 

 Dokument bez tytułu