Bambusowe rowery na ulicach Ghany

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Bambusowe rowery na ulicach Ghany

W Ghanie, kraju o coraz bardziej intensywnym ruchu kołowym, rosnącej gospodarce i pogłębiających się dysproporcjach ekonomicznych pomiędzy wsią a miastami, wytwarzanie bambusowych ram do rowerów może być dobrym sposobem na wspieranie zrównoważonego rozwoju w biedniejszych rejonach.

“Chcemy pomagać w rozwoju kobietom, dzieciom i młodzieży, uczymy ich, jak sobie lepiej radzić. Ponadto przyczyniamy się do obniżenia emisji dwutlenku węgla i pomagamy zmniejszyć ruch kołowy – tak więc używanie naszych rowerów może przyczynić się dodatkowo do ochrony środowiska – twierdzi Bernice Dapaah, szefowa Bamboo Bikes Initiative, która uczy młodych Ghańczyków produkcji, naprawy i marketingu bambusowych rowerów.

Bamboo Bikes współpracuje z firmą  Africa Items z Akry, należącą do Ibrahima Djan Nyamponga. Bambusowe ramy są sprzedawane na zachodzie za ok. 350 dolarów. Koszt produkcji jednej ramy to ok. 200 dolarów. Za wyprodukowanie jednej ramy młodzi Ghańczycy otrzymują 30 dolarów.

Nyampong tak tłumaczy wyższość ramy bambusowej nad metalową lub wykonaną z włókna węglowego: “Nasze ramy starczają na dłużej niż metalowe. Bambus się nie łamie, jest bardzo giętki i wytrzymały, a ponadto dużo lżejszy”. Testy jakości wykonane w Niemczech dowodzą, że bambusowe ramy są 10 razy lżejsze od metalowych, mają naturalne właściwości amortyzujące i są łatwe w utylizacji.

Bambus wykorzystywany do produkcji ram rowerowych jest poddawany specjalnej obróbce przez 3-6 miesięcy, następnie pokrywany lakierem, aby ochronić go przed wilgocią i zniszczeniami. Rowery stają się coraz bardziej popularne w zachodniej Europie i praktycznie każda ilość ram wyprodukowanych przez Ghańską firmę znajduje nabywców.

Firma nie tylko daje prawce lokalnym wiejskim społecznościom, ale też dba o zrównoważoną stronę przedsięwzięcia – na miejsce każdego ściętego na potrzeby  produkcji bambusa, rolnicy sadzą 3-5 nowych drzewek.

maru za: africagoodnews

 Dokument bez tytułu