Balotelli, włoski piłkarz z Ghany

afryka.org Wiadomości Sport Balotelli, włoski piłkarz z Ghany

W meczu z Irlandią w czasie Mistrzostw Europy, w Poznaniu, zdobył drugiego gola dla reprezentacji Włoch. Kim jest Mario Barwuah Balotelli?

Włoska drużyna narodowa nie miała przez wiele lat w swoim składzie piłkarza o czarnym kolorze skóry. Teraz to się zmienia, i w reprezentacji jest Włoch, ghańskiego pochodzenia, które zdradza słowo Barwuah. Imię i nazwisko są już jednak włoskie.

Mario Balotelli urodził się w 1990 roku, w Palermo na Sycylii, w rodzinie ghańskich imigrantów. Tuz po jego narodzinach, przeniósł się wraz z rodzicami  do Lombardii. Jako dziecko miał poważne problemy ze zdrowiem. Został oddany przez biologicznych rodziców, pod opiekę rodziny zastępczej, Francesco i Silvii Balotellich. Nie został jednak adoptowany i dlatego obywatelstwo włoski otrzymał dopiero po ukończeniu 18. roku życia.

Swoją karierę piłkarską rozpoczął z zespołem Lumezzane, w wieku 15 lat. Szybko dostrzeżono jego talent i znalazł się wkrótce w Inter Mediolanie. Od 2007 roku piął się coraz wyżej na drabinie osiągnięć piłkarza pierwszej ligi. Miał swój udział także w Lidze Mistrzów. Niestety odczuł również rasistowskie traktowanie przez włoskich kibiców. W czasie meczu z Juventusem kibice tej drużyny wykrzykiwali pod jego adresem, że „Czarni Włosi nie istnieją”.

W drugim sezonie Balotelli zaczął mieć problemy z trenerem zespołu, Jose Mourinho, oskarżany o brak chęci do udziału w treningach. Mourinho wykorzystywał każdą okazję do publicznej krytyki swojego zawodnika. Jednocześnie Balotteli naraził się fanom Interu, zakładając koszulkę AC Mediolanu.  Potem znów znalazł się na celowniku kibiców tej drużyny, za zdjęcie i rzucenie koszulki po zakończeniu meczu z Barceloną w Lidze Mistrzów. Wcześniej wygwizdywany, został zaatakowany przez fanów Interu.

Od 2010 roku Balotelli gra w barwach Manchesteru City, do którego został sprzedany przez Inter. W barwach brytyjskiej pierwszej ligi grał nierówno. Raz zdobywał gole, innym razem zachowywał się niekonsekwentnie na boisku, obniżając poziom gry swojego zespołu. Brytyjski klub zaczął rozważać pozbycie się Balotellego.

Balotelli, zanim zagrał we włoskiej reprezentacji, musiał najpierw otrzymać obywatelstwo tego kraju. Na rok przed pełnoletnością dostał zaproszenie do gry w reprezentacji narodowej Ghany. Odmówił jednak Ghańczykom, podkreślając, że chce reprezentować Włochy, z którymi czuje się związany.

W 2008 roku mógł już grać we włoskim teamie. Najpierw w drużynie poniżej 21. roku życia. Dwa lata później dostał powołanie do właściwej reprezentacji Włoch. Swój pierwszy gol w międzynarodowych rozgrywkach zdobył na stadionie miejskim we Wrocławiu w meczu z Polską.

Dziś Balotelli jest uznawany za magika, który musi jednak sam mieć motywację do zastosowania swoich piłkarskich „czarów”. Jednocześnie jest uznawany za gracza ekstrawaganckiego, w życiu poza boiskiem potrafi wykazać się agresją, podkreśla swój wysoki status majątkowy, i potrafi narobić sobie problemów. Mimo wszystko okazuje się być nadal bardzo pożądanym piłkarzem, z widokami na kontynuację wielkiej kariery, czego dowiódł na poznańskim boisku, w czasie meczu z irlandzka drużyną.

kf

 Dokument bez tytułu