Bajki z Afryki: Słoń, szczury i kameleon

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Bajki z Afryki: Słoń, szczury i kameleon

Dziś kolejna porcja afrykańskich bajek. Tym razem o słoniu, szczurach i kameleonie.

Słoń i człowiek

Bóg stworzył człowieka i słonia. Umieścił ich w pięknym ogrodzie i codziennie spacerował w ich towarzystwie. Przez ogród płynęła kryształowo czysta rzeka. Jednak słoń zaczął mącić jej wody i nie chciał słuchać Boga i człowieka, którzy mówili mu, żeby tego nie robił.

W końcu człowiek, zniecierpliwiony niesubordynacją słonia, zabił go. Bóg rozgniewał się za to na człowieka i wypędził go z cudownego ogrodu. Od tego czasu, lud Borana nieustannie musi wędrować w poszukiwaniu wody na wyschniętych terenach, które w niczym nie przypominają cudownego ogrodu.

Bajka ludów Borana i Oromo

Społeczność szczurów

Pewnego razu w pewnej afrykańskiej wiosce żyła rodzina szczurów. W jednym z domów, wielki kot terroryzował szczury. Postanowiły więc zjednoczyć swoje siły w walce z przeciwnikiem i wybudować dla siebie kryjówkę, do której kot nie miałby dostępu.

Zadowolone ze współpracy i swojej pomysłowości, szczury testowały nową kryjówkę. Jednak w pewnym momencie jeden ze szczurów zauważył: „Kryjówka jest bezpieczna, ale kot nadal może nas obserwować, jak wychodzimy i wychodzimy z niej. Ktoś z nas powinien spróbować zawiesić dzwonek na szyi kota, aby nas ostrzegał, kiedy się zbliża. Kto na ochotnika spróbuje to zrobić?” Wszystkie szczury zamilkły i tylko patrzyły po sobie. Udało im się wspólnie zbudować kryjówkę, ale żaden nie odważył się zaryzykować i zgłosić do tego śmiertelnie niebezpiecznego zadania.

Bajka opowiadana we wschodniej Afryce

Kameleon i jaszczurka

Gdy Bóg zakończył dzieło stworzenia świata, chciał przekazać ludziom ważną informację. Zawołał kameleona aby udał się do ludzi i powiedział im, że po śmierci wrócą do życia.

Rozmowę Boga i kameleona podsłuchiwała jaszczurka, nie zrozumiała jednak w pełni jej znaczenia. Pobiegła do ludzi, i zanim kameleon zdążył przekazać swoje przesłanie, powiedziała ludziom, że po śmierci nie ma powrotu. Ludzie zrozumieli i pogodzili się z tym faktem. Kiedy w końcu dotarł do nich kameleon i przekazał prawdziwa wiadomość od Boga, ludzie wyśmiali go: „Ty głupi kameleonie, przecież i tak wiemy, że wszyscy umrzemy, a śmierć jest końcem wszystkiego!”

Bajka opowiadana w Malawi, Tanzanii i Mozambiku

 Dokument bez tytułu