Bajki z Afryki: Niebezpiecznie jest mało wiedzieć

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Bajki z Afryki: Niebezpiecznie jest mało wiedzieć

W czasach kolonialnych w Kenii żyło trzech mężczyzn Kikuju: Kioi, Githogori i Kaminju, którzy myśleli, że pozjadali wszystkie rozumy. Postanowili, że zapiszą się na lekcje angielskiego w szkole.

Kiedy pojawili się w klasie, położyli swoje książki i ołówki na stoliku. Wtedy podszedł do nich nauczyciel i zadał im pytanie: kto położył te rzeczy? Panowie odpowiedzieli w języku Kikuju: ni ithuii atatu. Nauczyciel ich poprawił: po angielsku powinni powiedzieć “my trzej”. Nauczyli się tego angielskiego zwrotu i wrócili do wioski. Następnego dnia, nauczyciel odkrył, że trzech panów bardzo mocno zaostrzyło swoje ołówki. Zapytał ich, czego użyli do ostrzenia. Odpowiedzieli w Kikuju: na banga. I znowu nauczyciel ich poprawił: po angielsku powinniście powiedzieć „nożem”.

Kolejnego dnia jednak, gdy znowu wrócili na lekcje nauczyciel powiedział, że nie może dłużej ich uczyć bez pieniędzy i wyjaśnił, jak to brzmi po angielsku. W ten sposób trzej panowie w trzy dni nauczyli się trzech angielskich zwrotów : „my trzej”, „nożem” oraz „z powodu pieniędzy”. Bali się jednak, że szybko zapomną naukę, więc uzgodnili, że każdy z nich będzie powtarzał tylko jeden ze zwrotów.

Niedługo potem, znowu szli razem drogą i natknęli się na zwłoki dopiero co zabitego mężczyzny. Gdy rozglądali się w poszukiwaniu sprawcy, nadjechał biały policjant. Od razu zapytał po angielsku: “Kto to zrobił?”, na co Kioi odpowiedział swoim zapamiętanym angielskim zwrotem: “my trzej”. Na co policjant zapytał: „A czym?”. Wtedy Githogori użył swojego wyrazu: “nożem”. Policjant dalej dopytywał: „Dlaczego?”. Wtedy trzeci kompan, Kaminju popisał się swoim wyuczonym angielskim: „z powodu pieniędzy”.

Trzej panowie byli bardzo dumni z tego, że tak sprawnie idzie im rozmowa z policjantem. Nie cieszyli się jednak zbyt długo, że zaraz zostali zakuci w kajdanki i odwiezieni do celi. Jak mówi brytyjskie przysłowie – niebezpiecznie jest zbyt mało wiedzieć.

Bajka ludu Kikuju

 Dokument bez tytułu