Bajki z Afryki: Nie siedź na mnie

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Bajki z Afryki: Nie siedź na mnie

Dawno, dawno temu, królestwo zwierząt było podzielone. Gepard był wtedy królem mniejszych stworzeń, takich jak króliki, żółwie, jaszczurki, szczury, ślimaki i kameleony. Król zastanawiał się, jak uaktywnić swoich poddanych. Zorganizował wielki maraton: kto dobiegnie do mety pierwszy, będzie mógł poślubić córkę króla.

Wszystkie zwierzęta długo i intensywnie ćwiczyły i przygotowywały się do wyścigu. Wszystkie były bardzo zadowolone ze swoich treningów, poza ślimakami, robakami i kameleonami, które praktycznie nie zrobiły postępów. Miesiące przygotowań mijały, więc każde zwierzę obmyślało strategię pomocną w wygranej. Kameleon na przykład odkrył, że ma doskonałe zdolności do chwytania i podwieszania się.

Nadszedł wielki dzień zawodów. Król dał sygnał do rozpoczęcia biegu. Królik od razu wysunął się na prowadzenie i zostawił daleko z tyłu swoich rywali. Tak bardzo wyprzedził innych zawodników, że nawet mógł pozwolić sobie na krótką drzemkę po drodze. Jak się obudził, szybko pokonał ostatnie metry i usiadł na krześle przygotowanym dla zwycięzcy. Siedział dumny i zachwycony, myśląc że niedługo poślubi córkę króla. Wtem usłyszał cienki głosik i poczuł, że siedzi na czymś małym i miękkim. Pochylił się i zobaczył przyduszonego kameleona: „Przyjacielu”, rzekł kameleon „Nie siedź na mnie. Przybyłem na to miejsce przed tobą!”

Bajka z Kenii

 Dokument bez tytułu