Badaj ślady niewolników w Internecie

afryka.org Wiadomości Badaj ślady niewolników w Internecie

Mało wiadomo na temat przodków Afrykańczyków, którzy stali się ofiarami handlu niewolnikami. Ten stan rzeczy starają się zmienić naukowcy z Uniwersytetu Emory w Stanach Zjednoczonych. Założona przez nich strona internetowa African-Origins – www.african-origins.org, umożliwia poszukiwanie informacji i śladów przodków milionów Afroamerykanów, którzy zostali przywiezieni do Stanów na pokładach statków niewolniczych na początku XIX wieku.

W projekcie, niezwykle ważną rolę będzie odgrywać zaangażowanie wszystkich osób, które mają jakiekolwiek informacje na temat śladów swoich przodków. Praktycznie, cała historia będzie tutaj kompilowana z takich wyrywkowych informacji. Potrzebna tez będzie pomoc wolontariuszy z Afryki, diaspory afrykańskiej w USA oraz naukowców.

Osoby wchodzące na stronę projektu będą miały dostęp do bazy danych Afrykańczyków którzy dotarli do USA w statkach niewolniczych. Będzie ona zawierać informacje o płci, wieku, portu wypłynięcia w Afryce oraz, co najważniejsze, afrykańskim imieniu. To właśnie afrykańskie imiona, które przez ostatnie dwa wieki praktycznie nie ulegały zmianom, mogą pozwolić badaczom precyzyjnie określić, z jakich grup etnicznych i językowych pochodzili więźniowie niewolniczych statków.

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie lub skontaktować się z zespołem projektowym, wejdź na www.african-origins.org lub wyślij e-mail: african-origins@emory.edu.

ms za: Africa good news

 Dokument bez tytułu