“Bab Sebta”

afryka.org Kultura Film „Bab Sebta”

W czwartek 17 września w Kino.Lab w Zamku Ujazdowskim odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego “Bab Sebta” w odważny sposób mówiącego o problemie afrykańskiej migracji do Europy.

Marokańsko-portugalski dokument z 2008 roku opisuje przejście graniczne pomiędzy Marokiem i Ceutą, przestrzeń, gdzie spotykają się dwa kontynenty. Bab Sebta – czyli w języku arabskim „drzwi do Ceuty” – to ostatnie miejsce, gdzie nielegalni emigranci z najróżniejszych części Afryki spotykają się, aby przekroczyć Saharę i walczyć o rozpoczęcie swojego życia w Europie.

W 2005 roku w lasach przygranicznych Ceuty i Melili, hiszpańskich eksklaw w północnej Afryce, życie w przeludnionych i nielegalnych obozowiskach stało się nie do zniesienia. W październiku tego roku około 400 przybyszów z Afryki starało się nielegalnie przekroczyć granicę, używając do tego ręcznie zrobionych drabin. Na skutek tych wydarzeń marokańskie i europejskie władze rozpoczęły masowe deportacje na pustynne tereny w głębi kraju. Pościgi zmusiły podróżujących do ukrywania się na peryferiach wielkich miast oraz do szukania nowych sposobów dostania się do Europy.

Śledząc główne etapy podróży i prezentując nagrywane bez żadnego wartościowania głosy tych zazwyczaj pozbawionych głosu ludzi, ten niezwykle oddziałujący na emocje film ukazuje ich odwagę i człowieczeństwo w momencie, gdy walczą o swoje prawo do lepszego życia.

Film, wyreżyserowany przez Pedro Pinho i Frederico Lobo, zdobył m.in. nagrodę dla najlepszego portugalskiego dokumentu na festiwalu Doc Lisboa w roku 2008.

fwsk

 Dokument bez tytułu