Artystki reggae upamiętniają Miesiąc Kobiet w RPA

afryka.org Kultura Muzyka Artystki reggae upamiętniają Miesiąc Kobiet w RPA

Rząd Republiki Południowej Afryki ogłosił sierpień Miesiącem Kobiet. Jest to hołd złożony 20 000 pań, które 9 sierpnia 1956 r. zebrały się przed Union Buildings w Pretorii, by wyrazić sprzeciw wobec rozszerzenia “Pass Law” na kobiety.

Zgodnie z tym prawem, czarni Południowoafrykańczycy musieli nosić przy sobie dokumenty, potwierdzające ich rasę oraz ograniczające ich możliwość poruszania się po kraju, zamieszkiwania i pracy w jego poszczególnych częściach. Ten historyczny marsz zorganizowany został przez Fedsaw (the Federation of South African Women) i prowadzony przez: Lillian Ngoyi, Helen Joseph, Rahimę Moosę i Sophię Williams de Bruyn. To właśnie te cztery kobiety wkroczyły do Union Buildings, by spotkać się z premierem JG Strijdomem. Ponieważ odmówiono im spotkania, zostawiły petycje podpisane przez kobiety z całego kraju, przed drzwiami jego gabinetu. Następnie przez pół godziny tłum stał w milczeniu, po czym odśpiewał Nkosi Sikelel’ iAfrika, południowoafrykańską pieśń, która dziś stanowi część hymnu RPA.

Muzycy reggae krajów Afryki Południowej wydali właśnie album Mzansi Reggae Sistas. Jego celem jest upamiętnienie wydarzeń 1956 r., uczczenie Miesiąca Kobiet oraz promowanie muzyki, tworzonej przez afrykańskie kobiety. W projekcie wzięły udział m.in. Legendary Sistas, Soulful Sistas, Reggae Queens, Rude Gyals, Roots Daughters and Sista Souljahs i Poetic Souls. Artystki postarały się, by w projekcie pojawiły się zarówno dobrze znane, legendarne pieśni, jak i zupełnie nowe utwory. Album zawiera 17 piosenek, które usłyszeć można na stronie soundcloud.com/mzansireggae/mzansi-reggae-sistas-vol-1

1. It is time – Thobs the Zulu Queen
2. Jah fire – Kulcha Queen feat Sir Mockery
3. Ghetto Uman – Faya Uman
4. Lead you Way – Empress Pro
5. Jah Lead the Way – Miss Independent feat Fire Flame
6. Peace inna di Dancehall – Miz Dee
7. Handichakuda – Nikki Empress
8. Don’t sell Your Soul – Da Ada Rise feat Mpress Devine
9.Kasi to Kasi – Roserro
10. Liberation – Faya Uman
11. Ungasabi – Mpress Tallowah
12.A Shirolo – Rhodalia
13. Kudala – Sistah Roots Tafari
14. Love the Way – Nkulee Dube
15. Tribute to Lucky Dube – Sista Phumi
16. African Woman – Sista Ites (1967 – 2013)
17. Hero’ s Party – Brenda Fassie & Colbert Mukhwevo

Karolina Drejerska

 Dokument bez tytułu