“Arabska jesień” mediów w Tunezji

afryka.org Wiadomości „Arabska jesień” mediów w Tunezji

Tunezyjska prywatna telewizja Nessma została ukarana za emisję filmu “Persepolis”, który miał obrażać wyznawców islamu i podważać moralny porządek, pokazując wyobrażenia Boga.

Sprawa „Persepolis” i ukarania telewizji jest zdaniem obrońców wolnych mediów dowodem na zagrożenie wolności słowa w Tunezji. Jest też testem dla tunezyjskiej demokracji od czasów obalenia poprzedniego przywódcy Bena Alego.

Emisja filmu miała miejsce w ubiegłym roku. Po tym, jak do niej doszło właściciel telewizji znalazł się na celowniku radykalnych islamistów. Siedziba telewizji i dom jej szefa, Nabila Karouiego, zostały zaatakowane. Islamistów zirytowały sceny, w których pojawia się postać Allaha. Przedstawianie wizerunku Boga jest zakazane przez islam sunnicki.

Karoui został ukarany za Persepolis karą grzywny, w wysokości 1300 euro. Jego zdaniem Tunezja wędruje w złą stronę, i decyzja sądu jest krokiem wstecz, wobec wydarzeń z ubiegłego roku, kiedy Tunezyjczycy obalili dyktatora. „Wolność słowa jest zagrożona w całej Afryce Północnej” – uważa Karoui, który ma zamiar odwołać się od wyroku.

Innego zdania jest prokurator, który też zamierza się odwołać od wyroku, bo jego zdaniem kara jest nie wystarczająca. Oskarżyciel domaga się do sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Podobnego zdania są islamiści, którzy twierdzą, że za obrazę Boga powinno się wymierzyć znacznie surowszą karę. Twierdzą oni, że „obrażanie Allaha nie jest wolnością słowa i na tym ta wolność nie powinna polegać”.

Rozprawa, która rozpoczęła się w 2011 roku, od początku przykuła uwagę organizacji monitorujących media i stosunek władz wobec mediów. W Tunezji dochodzą do głosu coraz częściej radykalni muzułmanie, którzy stawiają pod znakiem zapytania przyszłość tego kraju, jako modelowego przykładu rozwoju demokratycznego systemu władzy. Dowodem na wzrost wpływu islamistów były też ubiegłoroczne wybory do parlamentu, w których większość zdobyła umiarkowanie islamistyczna partia Ennahda.

kf

 Dokument bez tytułu