“W imieniu międzynarodowego forum Western Sahara Resource Watch zwracamy się do Was w sprawie dzisiejszego głosowania w sprawie porozumienia z Marokiem i protokołu, nad którego przyjęciem będzie głosował jutro Parlament Europejski (PE). Pragniemy przypomnieć kilka ważnych kwestii, które pojawiły się w ostatnich tygodniach i mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.”
Szanowni Państwo!
W imieniu międzynarodowego forum Western Sahara Resource Watch zwracamy się do Was w sprawie dzisiejszego głosowania w sprawie porozumienia z Marokiem i protokołu, nad którego przyjęciem będzie głosował jutro Parlament Europejski (PE). Pragniemy przypomnieć kilka ważnych kwestii, które pojawiły się w ostatnich tygodniach i mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.
1. Greenpeace w swoim ubiegłotygodniowym raporcie wezwał PE do tego, aby nie przyjmował proponowanego protokołu, bo będzie to miało katastrofalne skutki dla populacji ryb. Stada ryb zostaną wyeksploatowane w rabunkowy sposób, który nie pozwoli im przetrwać. http://www.wsrw.org/a105x2733
2. Przewodniczący Parlamentu Panafrykańskiego wezwał PE w ubiegłym tygodniu do nie przyjmowania protokołu, bo może on zaszkodzić wysiłkom ONZ i Unii Afrykańskiej (UA) na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu na Saharze Zachodniej. http://www.wsrw.org/a105x2737 Tego samego zdania jest część krajów europejskich – rządy Norwegii i Szwecji – oraz były podsekretarz ONZ, Hans Corell.
3. Dziesiątki Saharyjczyków odniosły rany, po tym jak marokańska policja zaatakował pokojowy protest w Al-Ujun, na Saharze Zachodniej, w którym Saharyjczycy chcieli zademonstrować swój sprzeciw wobec protokołowi do porozumienia z Marokiem.
Zachęcamy do zapoznania się z listem Aminatou Haidar, działaczki praw człowieka z Sahary Zachodniej. Spędziła ona wiele lat w marokańskich więzieniach, otrzymała szereg nagó®d za swoją obronę praw człowieka. W liście wzywa do zagłosowania przeciwko porozumieniu z Maroko w sprawie rybołówstwa.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.fishelsewhere.eu
Z poważaniem
Polska Grupa na rzecz Sahary Zachodniej, saharazachodnia[at]afryka.org