Annan przyzna nagrodę

afryka.org Wiadomości Annan przyzna nagrodę

Były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan będzie przewodniczył kapitule Nagrody Mo Ibrahima przyznawanej za szczególne osiągnięcia dla afrykańskich przywódców.

Nagroda ufundowana w październiku 2006 roku będzie przyznawana byłym przywódcom afrykańskim, którzy nie biorą już od conajmniej 3 lat czynnego udziału w życiu politycznym swojego kraju i kontynentu. Jej fundatorem jest Fundacja Mo Ibrahima biznesmena z branży telekomunikacyjnej i wynosi aż 5 milionów dolarów wypłacanych w ciągu 10 lat.

W kapitule obok Annana zasiądą – Ai"cha Bah Diallo (były minister edukacji Gwinei), Ngozi Okonjo-Iweala (b. minister finansów i spraw zagranicznych Nigerii), Salim Salim (b. szef Organizacji Jedności Afrykańskiej), Martti Ahtisaari (b. prezydent Finlandii) i Mary Robinson (b. prezydent Irlandii i Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka)

Według Annanna nagroda ma zmotywować polityków afrykańskich do większej odpowiedzielności za losy ojczystego kontynetu. Przewodniczący kapituły uważa, że jest to kluczowe dla wyjścia Afryki z chaosu.

(ps)

 Dokument bez tytułu