Angolczycy bronią się przed zakazem lotów

afryka.org Wiadomości Angolczycy bronią się przed zakazem lotów

Angolskie linie lotnicze TAAG bronią się przed zakazem lotów do Unii Europejskiej (UE). W ubiegłym tygodniu TAAG zostały uznane przez unijne władze jako niebezpieczny przewoźnik z rekomendacją dodania do listy linii lotniczych, które nie będą mogły pojawiać się w europejskiej przestrzeni powietrznej. Miało to miejsce zaraz przed katastrofą Boeinga w Kongo, należącego właśnie do angolskiego TAAG.

Spór o to czy TAAG może do UE latać, zaczyna przybierać coraz ostrzejszą formę. Na ostateczną decyzję nie zamierzała czekać Wielka Brytania, zakazując Angolczykom obsługiwanie planowanego połączenia na trasie Luanda – Londyn Gatwick. W odpowiedzi Angola zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla British Airways, które latały raz w tygodniu do stolicy Angoli.

Należy przypuszczać, że w podobny sposób angolskie władze zachowają się wobec dwóch pozostałych europejskich przewoźników Air France i TAP Portugal, jeśli UE zdecyduje się zakazać TAAG wstępu na unijne niebo.

TAAG przeżywa teraz gwałtowny rozwój w związku z inwestycjami w przemysł naftowy w Angoli. Samoloty tych linii lotniczych nie narzekają na brak pasażerów. Zaczęły też obsługiwać, poza trasami afrykańskim oraz do Europy i Ameryki Południowej, loty do Pekinu, Houston i Dubaju.

Linie lotnicze TAAG powstały 69 lat temu jako linie DTA. Sześć razy w tygodniu latają do stolicy Portugalii, Lizbony.

(kofi)

 Dokument bez tytułu