Angola zakaże praktykowania islamu?

afryka.org Wiadomości Angola zakaże praktykowania islamu?

Angola będzie pierwszym krajem, który oficjalnie zakaże praktykowania islamu, nakazując  też zamknięcie meczetów? Dziś okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka jasna, ale informacja o możliwym zakazie wzbudziła nie lada emocje.

Najpierw informacja o zakazie została powiązana z wypowiedzią angolskiej minister kultury, Rosy Cruz e Silvy. Oświadczyła ona, że w tym kraju, gdzie dominuje chrześcijaństwo, meczety zostaną zamknięte. Określiła też islam, jako sektę, która stoi w sprzeczności z kulturą i zwyczajami obowiązującymi w Angoli.  

Wkrótce po tym, jak informacja o słowach angolskiej szefowej resort kultury przetoczyła się przez media, pojawiły się głosy dementujące wprowadzenie zakazu. Przedstawiciel ambasady Angoli w USA miał uznać te rewelacje za nieprawdziwe, i oświadczyć, że Angola nie jest państwem, które będzie wtrącało się w życie religijne. Brakuje jednak wciąż oficjalnego stanowiska rządu w tej sprawie.

Angolę zamieszkują w większości chrześcijanie – 16 milionów, – w tym wyznania katolickiego 55%, kościołów afro-chrześcijańskich ( 25%) i 10% wiernych tradycji protestantyzmu. 5% należy do brazylijskich kościołów ewangelicznych. Zaledwie do 90 tysięcy Angolczyków wyznaje islam.

vuvu

 Dokument bez tytułu