Angola: Rewolucja na rynku mediów

afryka.org Wiadomości Angola: Rewolucja na rynku mediów

W niedzielę ruszył pierwszy prywatny kanał telewizyjny w Angoli. TV Zimbo ma zmienić oblicze angolskich mediów, zdominowane dotąd przez media publiczne, należące do państwa.

TV Zimbo zacznie od nadawania kilkugodzinnego pasma, codziennie, przez trzy miesiące. Po okresie testowym, ma ruszyć pełną parą. Pełnopasmowa emisja ma zacząć się jeszcze przed wyborami prezydenckimi w 2009 roku i Pucharem Narodów Afryki w 2010 roku.

TV Zimbo należy do miejscowej grupy mediowej Medianova. O widzów i o reklamodawców będzie musiała walczyć z dwoma kanałami telewizji kontrolowanej przez władze, TPA1 i TPA2.

Największym problemem będzie zdobycie reklamowdawców. Rynek reklamy telewizyjnej jest wciąż niewielki, chociaż biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju Angoli, jest to rynek o dużym potencjale.

I rzeczywiście Angola, która rywalizuje z Nigerią o miano największego producenta ropy naftowej w Afryce Subsahryjskiej, przyciąga coraz więcej zagranicznych inwestycji. W przyszłym roku w Luandzie ma ruszyć giełda papierów wartościowych.

TV Zimbo będzie realizować swoje programy we współpracy z portugalskim TVI. Medianova, właściciel nowego angolskiego kanału telewizyjnego, posiada już tygodnik “O Pais” i rozgłośnię radiową Radio Mais.

Inwestowanie w media wydaje się być coraz bardziej atrakcyjne w Angoli. Grupo Espirito Santo, posiadacz portugalskiego Banco Espirito Santo, rozpoczął wydawanie nowego tygodnika “Novo Jornal” na początku br. Inwestycje w prasę i radio zapowiada kolejna firma, tym razem angolska, Score Media.

lumi

 Dokument bez tytułu