Angola na festiwalu w Cannes

afryka.org Kultura Film Angola na festiwalu w Cannes

Angolski film „O Heroi” będzie reprezentować Afrykę na festiwalu w Cannes, który odbędzie się w dniach 18-26 maja br. Film został zrealizowany przez znanego z pracy w telewizji i z filmów dokumentalnych angolskiego reżysera ZeZe Gamboa.

97-minutowa opowieść nakręcona w Luandzie, jest koprodukcją angolsko-portugalsko-francuską. Opowiada historię byłego żołnierza Victorio, który próbuje ułożyć sobie życie po doświadczeniach wojny domowej. Jak tysiące innych został kaleką, bezrobotnym i pozbawionym domu. Rolę tę zagrał senegalski aktor Oumar Makena Diop.

Wojna która toczyła się w Angoli przez 27 lat, zakończyła się w 2002 roku. Wybuchła zaraz po odzyskaniu przez kraj niepodległości. Zdewastowała południowy-zachód Angoli i pozbawiła tysiące ludzi dachu nad głową. Około 1,5 miliona ludzi straciło życie. Obecnie Angola odradza się, a jej gospodarka rozwija dzięki bogatym złożom ropy naftowej.

Film został już doceniony na kilku festiwalach filmowych. Dostał główną nagrodę na festiwalu filmowym w Utah, nagrodę publiczności i dla najlepszego filmu na festiwalu w Nantes, oraz nagrodę za zdjęcia na festiwalu FESPACO.

(mj) 

 Dokument bez tytułu