Angola będzie walczyć z korupcją

afryka.org Wiadomości Angola będzie walczyć z korupcją

Angolskie władze idą na wojnę z korupcją. Walkę z patologiami wśród państwowych urzędników i funkcjonariuszy zapowiedział prezydent Angoli, Jose Eduardo Dos Santos. Dzień po jego oświadczeniu powstała specjalna strona internetowa, której autorzy będą tropić korupcyjne afery i podawać je do wiadomości publicznej.

Twórca strony, Rafael Marques, ma zamiar ujawniać wszystkie przypadki korupcji między biznesem a ministrami, w kraju, który ma jedne z najbogatszych złóż ropy w Afryce. Według Marquesa korupcja jest tak rozpowszechniona, że dotyka każdej grupy społecznej, Twierdzi też, że została wręcz zinstytucjonalizowana. W walce z nią ma pomóc strona MakaAngola. Jej nazwa w języku kimbundu oznacza problem. Strona ma wsparcie angolskiego prezydenta.

W poprzednią sobotę prezydent Dos Santos zapowiedział zero tolerancji dla członków swojego ugrupowania, Movimento Popular de Libertação de Angola – Partido do Trabalho (MPLA), jeśli zostanie im udowodniona korupcja. W ten sposób Dos Santos chce ograniczyć ucieczkę miliardów dolarów z kraju, która odbywa się za pośrednictwem umów z firmami wydobywczymi, korumpującymi urzędników państwowych.

Czy są to tylko slogany? Raczej konieczność. Angola, która ma potencjał, aby stać się stabilnym krajem Afryki, trafiła bowiem na 162. miejsce na 180 możliwych w tegorocznym rankingu Transparency International, mierzącym poziom korupcji na całym świecie.

lumi

 Dokument bez tytułu