Angielska piłka bliżej Afryki

afryka.org Wiadomości Sport Angielska piłka bliżej Afryki

Angielska i afrykańska federacja piłkarska zawarły umowę dotyczącą współpracy w dziedzinie szkolenia młodzieży i rozwoju futbolu w Afryce. Porozumienie to jeszcze bardziej przybliża Anglię do kontynentu afrykańskiego, który od wielu lat jest kopalnią talentów do europejskiej piłki.

Angielska federacja nie od dziś jest zaangażowana w szereg projektów mających na celu rozwój afrykańskiego futbolu. Dlatego niedawno zawarta umowa jedynie formalizuje zależności obydwu piłkarskich światów. Z inicjatywą jej podpisania wyszli afrykańscy oficjele, którzy pragnęli bardziej przejrzystych zasad współpracy.

Nikt nie ma wątpliwości, że brytyjska pomoc walnie przyczynia się do polepszenia jakości afrykańskiej piłki, jednak jest to dość niska cena za piłkarskie klejnoty, które lśnią w angielskiej kornie. Afrykańscy piłkarze co raz częściej stanowią o sile klubów z Wysp Brytyjskich a bez takich gwiazd jak Drogba, Essien czy Adebayor angielska Premiere League straciłaby wiele ze swej widowiskowości.

O wartości afrykańskich zawodników boleśnie przekonują się menadżerowie większości czołowych klubów ligi angielskiej, gdy co dwa lata, wraz z rozpoczęciem Pucharu Narodów Afryki, Wyspy Brytyjskie przeżywają prawdziwy exodus piłkarskich gwiazd. W zeszłym roku, podczas Pucharu rozgrywanego na boiskach Ghany, trasę Londyn-Akra pokonało blisko 40 czołowych piłkarzy angielskich zespołów a kluby jak Portsmouth, Newcastle czy Chelsea straciło 1/3 wyjściowego składu.

psp

 Dokument bez tytułu