“Anatomia zniknięcia”

afryka.org Kultura Książki „Anatomia zniknięcia”

Na polskim rynku wydawniczym pojawiła się kolejna książka libijskiego pisarza, Hishama Matara. Tym razem jest to opowieść o trudnym świecie uczuć.

Nuri, pogrążony w smutku po śmierci matki, wraz z ojcem wyjeżdża na wakacje do hotelu w Aleksandrii. Poznają tam Monę – młodą  kobietę. Nuri się w niej zakochuje, a jego ojciec się z nią żeni. Szczęście ojca i macochy nie daje Nuriemu spokoju do tego stopnia, że chciałby, by ojciec zniknął. Niedługo pożałuje swoich myśli – jego ojciec, dysydent żyjący na emigracji, zniknie. Pomimo poszukiwań nie można wpaść na jego ślad. Mona rozpacza, Nuri pogrąża się w bezkresnym smutku. W zasadzie wiedzą tylko, że ojciec został porwany.
Napisana z niezwykłą wrażliwością, znaną już u Matara, proza opowiada, co się dzieje z bliskimi osoby, która znika. 

Hisham Matar urodził się w Nowym Jorku w 1970 roku. Jego rodzice byli Libijczykami. Dzieciństwo spędził w Trypolisie, a następnie w Kairze, dokąd jego rodzina musiała wyemigrować, uciekając przed prześladowaniami reżimu Kaddafiego. On sam od 1986 roku mieszka w Londynie. Ojciec pisarza w 1990 roku został aresztowany jako dysydent polityczny i osadzony w więzieniu w Libii. Od tej pory rodzina nie ma z nim kontaktu. Jest autorem książki “W kraju mężczyzn”, która znalazła się wśród nominacji do The Man Booker Prize.

Tytuł: Anatomia zniknięcia; Autor: Hisham Matar; Przekład: Ewa Penksyk-Kluczkowska; Wydawca: Smak Słowa

Najlepsza książka roku 2011 według:
Chicago Tribune • The Daily Beast • The Independent • The Guardian • The Telegraph • The Toronto Sun • Irish Times

Przeczytaj fragment książki!

Przeczytaj recenzję “W kraju mężczyzn”, poprzedniej książki Matara wydanej w polskim przekładzie.

 Dokument bez tytułu