Ambasada RPA o Pucharze Konfederacji

afryka.org Wiadomości Sport Ambasada RPA o Pucharze Konfederacji

KOMUNIKAT PO ZAWODACH PUCHARU KONFEDERACJI FIFA, KTÓRYCH GOSPODARZEM BYŁA REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI OD 14 DO 28 CZERWCA 2009: Ambasada Republiki Południowej Afryki w Warszawie potwierdza, że Zawody Pucharu Konfederacji FIFA, których gospodarzem była Republika Południowej Afryki od 14 do 28 czerwca 2009 były wielkim sukcesem. Były też znakomitą lekcją dla Komitetu Organizacyjnego Pucharu Świata w Piłce Nożnej FIFA 2010. Komitet Organizacyjny potwierdził swoje zadowolenie rezultatami Pucharu Konfederacji FIFA.

Tegoroczne zawody Pucharu Konfederacji FIFA oglądało 584 894 osoby. Zawody odbywały się w Johannesburgu, Bloemfontein, Pretorii i Rustenburgu. Mecze rozgrywano jedynie na czterech z dziesięciu obiektów przygotowywanych na Puchar Świata: na stadionie Coca Cola Park w Johannesburgu, Royal Bafokeng w Rustenburgu, Loftus Versveld w Pretorii i stadionie Free State w Bloemfontein. Pozostałe obiekty, na których będą odbywały się mecze Mistrzostw Świata, a mianowicie stadiony Soccer City w Johannesburgu, Green Point Stadium w Cape Town, Peter Mokaba Sports Complex w Polokwane, stadion Moses Mabhida w Durbanie i stadion Mbombela w Nelspruit są bliskie ukończenia, a stadion Nelson Mandela Bay w Port Elizabeth został już ukończony.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo kibiców, należy stwierdzić, że nie odnotowano znaczących przypadków naruszenia bezpieczeństwa, a wszystkie odnotowane zdarzenia można zaklasyfikować jako odosobnione incydenty. Drużyna Egiptu zgłosiła dokonaną w ich hotelu kradzież ok. 2 500 $. Powołana grupa detektywów zareagowała błyskawicznie na włamanie do pokojów hotelowych Brazylijczyków. Włamywacze zostali ujęci, postawieni przed sądem i skazani na dziesięć lat więzienia. Przypadek ten dowodzi skuteczności specjalnego systemu szybkich procesów sądowych stworzonego dla potrzeb Pucharu Konfederacji, który będzie wzmocniony na czas zawodów Pucharu Świata 2010 FIFA. Rząd Republiki Południowej Afryki wydał 124 miliony US$, aby zapewnić bezpieczeństwo, co pokazuje jak poważnie traktuje problem bezpieczeństwa w czasie Piłkarskich Mistrzostw Świata w 2010 roku.

Dużym wyzwaniem dla organizatorów Pucharu Konfederacji byli spóźnieni kibice. Konieczne jest zapewnienie, aby wszyscy goście zajęli swoje miejsca przed rozpoczęciem meczu.

Nowy system polegający na parkowaniu własnych pojazdów na parkingach leżących w odległości kilku kilometrów od stadionu i dojazdach do samego stadionu minibusami wykazał swoje słabości. O ile przed rozpoczęciem meczu kibice przybywają na stadion przez kilka godzin, to po zakończeniu meczu wszyscy opuszczają stadion w tym samym czasie, co powoduje zablokowanie stadionów. Rząd Republiki Południowej Afryki zamówił dodatkowe 1000 minibusów dla ułatwienia kibicom przejazdów.

Przewodniczący FIFA Sepp Blatter ocenił jakość organizacji Pucharu Konfederacji przez RPA na 7.5 w dziesięciostopniowej skali. Jednocześnie dodał, że jego wiara w sukces organizacji przez Południową Afrykę zarówno Pucharu Konfederacji jak i Mistrzostw Świata w 2010 roku okazała się więcej niż uzasadniona. Sepp Blatter chwalił też kibiców południowoafrykańskich za entuzjazm okazywany w czasie zawodów i ich gościnność w stosunku do gości zagranicznych. Powiedział, że ponad 90% kibiców na stadionach to Południowoafrykańczycy i za ich wspaniałe zachowanie należy im się nagroda Fair Play.

Sukces, jakim był Puchar Konfederacji usunął wszystkie wątpliwości i jeszcze raz utwierdził nas w przekonaniu, że Mistrzostwa Świata w piłce nożnej organizowane po raz pierwszy na kontynencie afrykańskim w 2010 roku przez Republikę Południowej Afryki będą wielkim sukcesem.

Ambasada Republiki Południowej Afryki w Warszawie jest również o tym szczerze przekonana.

Ambasada Republiki Południowej Afryki w Warszawie
6 lipca 2009.

 Dokument bez tytułu