Amarula bije rekordy!

afryka.org Wiadomości Amarula bije rekordy!

Według badania przeprowadzonego przez Euromonitor, południowoafrykański likier Amarula, produkowany przez firmę Distell, był w 2010 najszybciej zdobywającym rynek likierem. Lubiana zarówno w kraju swojej produkcji, jak poza granicami, Amarula jest drugim, po irlandzkim Baileysie, najlepiej sprzedającym się likierem śmietankowym.

W RPA jej sprzedaż jest nie do pobicia, a ostatnie badania wykazały, że marka Amarula ( „Spirit of Africa”) jest jedną z najbardziej kultowych marek alkoholi a jej pozycja stale się umacnia – również poza Afryką, szczególnie w Europie i Ameryce Południowej. Amarula była też oficjalnym sponsorem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2010 roku i stała się hitem wśród turystów odwiedzających RPA z tej okazji. Likier był składnikiem oficjalnego drinku Mistrzostw – AmaShibobo. Drink składa się z równych części Amaruli, likieru czekoladowego Nachtmusik oraz miętowego likieru Oude Meester, delikatnie wlanych do kieliszka tak, aby było widać warstwy. Dzięki sponsoringowi Mistrzostw, Amarula stała się marką rozpoznawalną na całym świecie.

“Zauważyliśmy znaczący wzrost sprzedaży, szczególnie w krajach, w których popularna jest piłka nożna. – powiedziała Caroline Snyman z firmy Distell. „Ameryka Południowa jest tu oczywistym przykładem, ale widzimy wzrost również w Niemczech, Czechach, Holandii czy Szwecji, a także w Azji” – dodała.

Skarb południowej Afryki, pyszny likier Amarula, jest produkowany z owoców dzikich drzew maruli, które są również przysmakiem słoni. Dlatego są nazywane również drzewami słoniowymi. Dojrzałe owoce są myte, macerowane a następnie mieszane z cukrem i poddawane fermentacji. Następnie odbywa się destylacja, niezbędna do przywrócenia miąższowi maruli aromatu owoców. Kolejnym etapem produkcji likieru jest sezonowanie, które odbywa się przez dwa lata w przygotowanych do tego celu małych dębowych beczkach. Po dwóch latach do likieru dodawana jest homogenizowana śmietanka, aż zawartość alkoholu wyniesie 17%. Uzyskuje się w ten sposób delikatny, kremowy napój w którym wyczuwane są nuty czekolady, mokki, wanilii i karmelu.

maru

 Dokument bez tytułu