Amadou i Mariam znów w Polsce

afryka.org Polecamy Amadou i Mariam znów w Polsce

Jeden z najważniejszych zespołów world – music Amadou & Mariam uświetni jesienną galę Ery Jazzu. Zespół artystów z Mali ponownie przedstawi się polskiej publiczności na jedynym koncercie w Polsce, w dniu 6 października, w Sali Kongresowej.

Kilka lata temu Manu Chao odkrył muzykę niezwykłej afrykańskiej pary: Mariam Do-umbia i Amadou Bagayoko – dwójki niewidomych muzyków z Mali, którzy swoją muzyką oczarowali Francję i podbili cały świat. Wszystko to stało się za sprawą wy-danego w 2005 roku albumu „ Dimanche à Bamako “, wyprodukowanego przez Manu Chao. Krytycy na święcie najbardziej docenili duet Amadou & Mariam, który także swym najnowszym albumem „ Welcome to Mali ” perfekcyjnie zrealizował ideę glo-balnej world-music łączącej dzisiaj i pop, i jazz i muzykę etniczną. “Welcome To Mali” została zmiksowana w studiach Paryża przez francuskich wirtuozów konsolety – Lau-renta Jaisa i Antoine Haleta. Otwierający płytę utwór “Sabali” to pomysł Damona Albarna, twórcy projektu Blur i Gorillaz. „Sabali” oparty na rytmach electropopu to jeden z najlepszych tegorocznych singli, podobnie jak i kolejny „Ce n’est pas bon” przypominający czasy współpracy zespołu z Manu Chao.

Zespół Amadu & Mariam to nie tylko wyjątkowy mix kulturowy, ale klimat właściwy kulturze afrykańskiej wszechobecnej dzisiaj w każdym nagraniu muzyki popularnejrekomenduje koncert Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – Artyści często określają go „ malijskim bluesem “, w którym najważniejszymi elementami są funk, blues, jazz, soul, afrobeat wraz elektronicznymi brzmieniami. Ich koncerty to porywające widowiska, które zapełniają wielkie sale koncertowe z rozśpiewaną i roztańczoną publicznością na całym świecie. Tak z pewnością będzie i w Warszawie !

W pierwszej części koncertu wystąpi John Scofield – jeden z najwybitniejszych gita-rzystów jazzu.

Era Jazzu : John Scofield / Amadou & Mariam
6.10.2011 – Warszawa – Sala Kongresowa

Więcej: www.jazz.pl

 Dokument bez tytułu