Alternatywa dla G8

afryka.org Wiadomości Alternatywa dla G8

Podczas, gdy ekonomiczne potęgi świata obradują w Sankt Petersburgu, w Bamako, stolicy Mali, odbywa się zupełnie inny szczyt. Jego hasło brzmi – "chcemy zbudować solidarny i sprawiedliwy świat".

Zebrało się na nim kilkuset ludzi, reprezentujących Afrykę, Amerykę Północną i Europę, aby wyrazić swój sprzeciw przeciwko niesprawiedliwemu podziałowi świata.

Dzięki spotkaniu w Bamako, dowiedziałam się, że nasi przywódcy nie są wolni od wpływów z zewnątrz – mówi Coumba Diallo z Gwinei – a świat nie jest sprawiedliwy.

Szczyt odbywa się już po raz piąty. Na jego forum są dyskutowane kwestie zadłużenia, prywatyzacji, imigracji i żywności modyfikowanej genetycznie. Ta ostatnia musi być zakazana w Afryce – twierdzi Tamadaho Emilie Atchaca, dyrektor grupy na rzecz zrównoważonego rozwoju CADD z Beninu – jeśli zostanie wprowadzona, stracimy rynek produktów rolniczych, który przejmą kraje bogatej Północy.

Z kolei przedstawiciel Mali, Barry Aminata Toure, który kieruje koalicją CAD, uważa, że Afryka nie może być śmietnikiem dla reszty świata. Jego zdaniem, powinna obowiązywać zasada sprawiedliwego handlu.

Uczestnicy szczytu w Bamako, potępili europejską politykę ograniczania imigracji z Afryki. Wezwali do likwidacji Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Monetarnego. Natomiast zadłużenie powinno być anulowane, szczególnie w przypadku wszystkich biednych krajów.

(ps)

 Dokument bez tytułu