Albertine Pornin, o afrykańskim imieniu Allogba, to artystka tańcząca, śpiewająca, malująca i rzeźbiąca. Pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej (WKS). Urodziła się w Abidżanie, w kraju Ebrié. Karierę rozpoczęła w teatrze objazdowym. 31 maja odwiedzi Warszawę.
Za napisany scenariusz filmowy uzyskała patronat pana Koffi Gado, kanclerza kapituły Orderu Narodu Kości Słoniowej. Dzięki temu mogła zrealizować cykl filmów tzw. „Filmów o górze". Pracowała również w radiu i telewizji WKS. Nie trwało to jednak długo, ponieważ Allogba postanowiła poświęcić się tańcowi. Początkowo występowała z zespołem „Black Show" z Abidżanu. Później, po wyjeździe do Paryża, gdzie mieszka od 18 lat i gdzie znalazła klimat i „przestrzeń" przyjazną do wyrażania swej niezwykłej kreatywności, tańczyła z grupą „Assafo"
i „Ballet Kakande".
W 1997 r. stworzyła afrykańską grupę tańca AYAKROU. Była tam twórcą układów choreograficznych, dla których inspiracje czerpała z kultury, symboliki i przyrody Afryki. Jej taniec jest zatem pełen natchnienia, fascynacji kolorem, rytmem, tajemniczymi znakami, gestami, przy jednoczesnym panowaniu nad techniką, co stwarza harmonijny i barwny spektakl.
Allogba występuje również sama, jako „One Woman Show", a niekiedy w towarzystwie wspierającego jej sceniczne działania twórcze artysty grającego na bębnach. Są to niezwykle barwne, pełne nastroju i tajemnicy spektakle. Robią nie tylko wrażenie swą niewątpliwą armosferę, ale również pozwalają na wniknięcie, choć na chwilę, w świat symboli, uczuć związanych z przyrodą i tajemnicami natury Afryki. Widać tam bliskość świata natury ze światem sztuki, światem ludzi. Dzięki sugestywnej choreografii, rekwizytom, dźwiękom widać jak te światy się przenikają i stanowią jedno.
Te niezwykłe występy towarzyszą na ogół wystawom jej prac – również barwnych, pełnych symboli i znaków, zainspirowanych naturą i kulturą Afryki. Początkowo były to sceny z życia mieszkańców jej kraju rodzinnego, później jednak zaczęły się stawać mniej wyraziste, symboliczne, wyrażające raczej nastroje, odczucia związane z Afryką, przypominające jedynie kształty przedmiotów i ludzi z Abidżanu.
W Warszawie wystąpi 31 maja w DK Działdowska na Woli. Początek o g. 19. Wstęp wolny.
(dkdziałdowska)