Algieria szuka w Europie

afryka.org Wiadomości Sport Algieria szuka w Europie

Trzech nowych zawodników zostało powołanych do kadry „Lisów Pustyni” na towarzyski mecz z Luksemburgiem 17 listopada. To urodzeni we Francji Mehdi Mostefa i Walid Mesloub,a także pochodzący z Niemiec Karim Benyamina. Wszystko po to, by pomóc reprezentacji Algierii w wydźwignięciu się z wielkiego kryzysu.

Zespół z Afryki Północnej rok temu w dramatycznych okolicznościach wywalczył awans do mundialu w RPA. Wydawało się, że wyeliminowanie Egiptu i ponowny awans na mistrzostwa świata po prawie ćwierć wieku przerwy są wielką oznaką wychodzenie futbolu w tym kraju z kryzysu. Na stadionach Republiki Południowej Afryki Algieria nie osiągnęła nic wielkiego. Udało się wprawdzie zremisować ze słabą Anglią, ale już jedenastki Słowenii i USA były za mocne.

Mnie najbardziej utkwiła w pamięci żenująca scena po meczu ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie w strefie rozmów piłkarzy z dziennikarzami najbardziej doświadczony futbolista Algierczyków Rafik Saifi uderzył w twarz jedną z żurnalistek ze swojego kraju…

Po mistrzostwach w pierwszym eliminacyjnym meczu do Pucharu Narodów Afryki 2012 „Lisy Pustyni” tylko zremisowały u siebie z Tanzanią 1:1. Po tym meczu do dymisji podał się doświadczony szkoleniowiec Rabah Saadane.

W kolejnym eliminacyjnym spotkaniu było jeszcze gorzej, bo Algieria przegrała na wyjeździe z Republiką Środkowoafrykańską 0:2. Dla tych drugich było to pierwsze zwycięstwo od… 1973 roku.

W sytuacji kryzysu działacze i trenerzy rozglądają się po Europie, gdzie mieszkają miliony rodzin o algierskich korzeniach. Zresztą tak jest już od dłuższego czasu. Kiedy w 2001 roku „Lisy Pustyni” grały towarzyski mecz z Francją w jej składzie było więcej piłkarzy urodzonych nad Sekwaną niż u siebie w kraju.

Teraz do kadry mają być włączeni kolejni piłkarze ze Starego Kontynentu. Mehdi Mostefa jest obrońcą z drugoligowego Nimes. Z kolei Walid Mesloub i Karim Benyamina to napastnicy. Ten pierwszy reprezentuje La Havre, a Benyamina Union Berlin.

Ten ostatni ma 29 lat i urodził się jeszcze w czasach NRD w Dreźnie. Jest najskuteczniejszym zawodnikiem klubu ze stolicy Niemiec w historii jego występów w 2.Bundeslidze.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu