Alan Paton

afryka.org Kultura Książki Alan Paton

Alan Stewart Paton należał do grona białych południowoafrykańskich przeciwników apartheidu. Był też uznanym pisarzem, a jego najsłynniejszą powieścią okazało się „Cry, the Beloved Country”, w którego ekranizacji wystąpili afro-amerykańscy aktorzy, Sidney Poitier i Canada Lee.

Paton urodził się w 1903 roku w Pietermaritzburgu w Afryce Południowej, dziś RPA. Po ukończeniu edukacji w szkole, studiował na uniwersytecie, gdzie zdobył wykształcenie przygotowujące go do zawodu nauczyciela. Po zdobyciu dyplomu rozpoczął pracę w szkole. W latach 1935-1949 pracował w poprawczaku dla młodych czarnych przestępców. Wprowadził w nim kontrowersyjne, jak na owe czasy reformy na rzecz resocjalizacji młodocianych podopiecznych placówki. Zachętą dla zmiany ich zachowania miała być możliwość przebywania poza zakładem poprawczym, w domach, w których opiekowały się nimi specjalnie dobrane rodziny. Spośród ponad 10 tysięcy podopiecznych Patona, tylko jeden procent wrócił na przestępczą ścieżkę.

Paton stał się jednym z najbardziej doświadczonych specjalistów w zakresie resocjalizacji nieletnich kryminalistów. W celu zdobycia nowych doświadczeń, odbył podróż do Europy i Ameryki, którą sam sfinansował. W tym samym czasie powstała jego powieść „Cry, The Beloved Country”.

Powieść Patona została opublikowana na cztery miesiące przed przejęciem władzy w Związku Południowej Afryki przez Partię Narodową (1948). Przedstawiciele tego ugrupowania byli zadeklarowanymi zwolennikami segregacji rasowej, usankcjonowanej prawem. W opozycji do tych poglądów do końca pozostał Paton. W 1953 roku założył on Południowoafrykańską Partię Liberalną, zwalczającą rasistowskie prawodawstwo, aż do momentu jej rozwiązania przez władze z powodu mieszanego rasowa grona członków partii liberałów. Z czasem Paton był coraz bardziej prześladowany przez władze. Odebrano mu paszport, ale on aż do swojej śmierci (1988) nie zmienił swoich krytycznych poglądów wobec apartheidu. W kolejnych latach powstały jego kolejne powieści.

Najbardziej znaną pozostanie jednak „Cry, The Beloved Country”, którą kilkakrotnie przenoszono na ekran filmowy i na scenę teatralną.

p

Przeczytaj więcej o ekranizacji powieści Patona!

 Dokument bez tytułu