Akwa czeka na sukcesy Angoli

afryka.org Wiadomości Sport Akwa czeka na sukcesy Angoli

Akwa to postać zgoła legendarna w portugalskim futbolu. To jego bramka strzelona na boisku w Kigali w meczu z Ruandą dała Czarnym Antylopom awans do Mundialu. Dzisiaj Akwa jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sportu w Angoli, a także został niedawno wybrany posłem.

Oczekiwania są tym większe, że po nieudanych kwalifikacjach do Mistrzostw Świata, selekcjonerem drużyny został portugalski trener Manuel Jose, który cztery razy sięgał po afrykański Puchar Mistrzów z zespołem Al Ahly. Swoją przygodę z piłką angolską rozpoczął od towarzyskiego spotkania z Gwineą.

„Wszyscy Angolczycy czekają na dobre wyniki, bo Jose to duża postać w afrykańskiej piłce” – mówił Akwa w wywiadzie. „Nie mamy dużo czasu, bo do turnieju zostało tylko 6 miesięcy. Najważniejszy będzie pierwszy mecz – jeżeli dobrze zaczniemy, wierzę że dojdziemy bardzo daleko. Na takich imprezach mobilizacja jest maksymalna. Nie chcę wywierać presji na zawodnikach, ale jestem pewien, że oni nie potrzebują dodatkowej motywacji.”

Akwa, mimo że ma zaledwie 32 lata, zrezygnował z kariery reprezentacyjnej po Mistrzostwach Świata 2006. „Naprawdę chciałbym jeszcze zagrać, ale mój czas już się skończył”. Ostatnio Angola nie może popisać się dobrymi rezultatami – w tym roku nie wygrała jeszcze meczu – najlepszy wynik osiągnęła remisując bezbramkowo z Namibią i przegrywając z reprezentacją Zielonego Przylądka (0:1) i wysoko (0:4) z Mali. Czy Manuel Jose będzie w stanie odmienić styl gry Palancas Negras?

Łukasz Kalisz

Więcej w serwisie Angola 2010.

 Dokument bez tytułu