AIDS spowalnia rozwój

afryka.org Wiadomości AIDS spowalnia rozwój

Pomimo imponujących postępów, jakie na przestrzeni kilku lat poczyniły kraje afrykańskie w walce HIV/AIDS, od 2000 roku, aż 14 milionów Afrykańczyków zmarło na AIDS, a kolejnych 17 milionów zostało zarażonych HIV.

Według raportu ogłoszonego w tym tygodniu przez afrykańską Komisję ds. HIV/AIDS, choroba dotyka wszystkie grupy społeczne i ekonomiczne, spowalniając i obniżając rozwój całego regionu.

Szacuje się, że do roku 2020, dziewięć krajów subsaharyjskich najbardziej dotkniętych AIDS, straci w jego wyniku 13-26 milionów osób, np. rolników, którzy pełnią jednocześnie ważne funkcje społeczne – są rodzicami i żywicielami swoich rodzin.

Według twórców raportu, potrzebna jest silna polityka prewencyjna w regionach dotkniętych chorobą, w tym intensywny program zdobywania funduszy. Peter Piot, szef UNAIDS, stwierdził, że raport: „Odnosi się nie tylko do aspektów medycznych i zdrowotnych, ale pokazuje, jaki wpływ ma choroba na społeczności i pozwala odpowiedzieć na pytania „Co powinny zrobić państwa afrykańskie? Jakie są pozazdrowotne, społeczne efekty choroby?”

Jednak przedstawiciele organizacji pozarządowych krytykują, że raport niedostatecznie podkreśla kwestie nierówności płci i faktu, że agresja wobec kobiet i ich niższa pozycja społeczna są wśród głównych powodów rozprzestrzeniania się AIDS. Tym bardziej, że 61% osób żyjących z HIV/AIDS w krajach subsaharyjskich stanowią kobiety i dziewczynki.

maru

 Dokument bez tytułu