Agadez pod woda.

afryka.org Bez kategorii Agadez pod woda.

Nasze lato dobiega końca i z każdym rokiem jest ono inne. Zmiany klimatyczne widac tez w rejonach pustynnych. Tam przebieg anomalii pogodowych moze okazac sie czasem zbawienny, jak w przypadku Djanet w Algierii w tym roku. Niestety w innych miejscach pzynosi opałakane skutki. Tak stało się w tym roku w Agadez, gdzie rzadko mieszkancy widują deszcz. W tym roku jednak Agadez, spłynęło rwącymi potokami. Telwa, rzeka płynąca na obrzeżach miasta, na skutek silnych opadów wystąpiła z brzegów zalewając miasto. Budynki położone nad korytem rzeki zostały zabrane przez wodę. Budynki zrobione z banko równiez nie oparly sie wodzie. Wielu ludzi stracilo caly swoj dobytek.Odcieto prąd i wodę. Wg. pierwszych wstępnych wyliczeń 3500 domostw  6-7 szkół, obydwa miejskie szpitale, budynki administracyjne, sklepy uległy zniszczeniu. Kilka osób jest matrwych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla wielu ludzi żyjących w Agadez, cieżko będzie odbudować się po powodzi. Wielu, sytuacja materialna wystarczała jedynie na posiadanie małego domka z banko, albo wręcz namiotu złożonego ze znalezionych w śmieciach przedmiotów.

Agadez to również historyczne miasto z wieloma cennymi, starymi budowlami. Wszystkie są one zbudowane wg. stylu sudańskiego, a więc z łatwo niszczącego się w wilgoci banko.

 Dokument bez tytułu