Znamy już laureatki i laureatów tegorocznych aFrykasów. Nagrody, które Fundacja „Afryka Inaczej” przyznaje po raz piąty, trafiły do Roberta Stefanickiego, Wydawnictwa Karakter, Sekcji Kulturalnej Ambasady USA i Michała Boniego.
aFrykasy są przyznawane przez Fundację „Afryka Inaczej” osobom związanym ze światem mediów, kultury i nauki, działającym na rzecz promocji tematyki afrykańskiej i dialogu polsko-afrykańskiego w Polsce. Fundacja „Afryka Inaczej” powstała po to, aby mówić o Afryce inaczej niż każą nam stereotypowe wyobrażenia na temat tego kontynentu, upowszechniane w mediach i kulturze masowej. Dlatego postanowiliśmy wyróżnić tych, którzy mówią, myślą bądź piszą o innej Afryce, tej rzeczywistej, gdzie obok smutku jest miejsce na radość. O Afryce, gdzie żyją ludzie – tłumaczy ideę nagrody Mamadou Diouf z „Afryki Inaczej”.
Robert Stefanicki, którego artykuły poświęcone Afryce możemy czytać na łamach „Gazety Wyborczej”, otrzymał nagrodę w kategorii media, za pisanie o Afryce inaczej. Zdaniem Fundacji „Afryka Inaczej”, wśród tekstów napisanych przez laureata aFrykasa w 2013 roku na szczególną uwagę zasługuje „Malawi na wojnie z Madonną. Czy celebryci bardziej pomagają czy szkodzą Afryce?”. Stefanicki podjął w nim próbę rozliczenia się z tematem, rzadko podejmowanym w polskich mediach – pomocy znanych ludzi Afryce. „Dla Afrykanów największym problemem związanym nie tylko z celebrytami, ale generalnie z pomocą, jest upokarzające poczucie, że przekazuje się ją ponad ich głowami. Drugim – że gros pomocy łagodzi tylko skutki problemu (wojny, biedy), zamiast wyrywać go z korzeniami. Wygląda na to, że po pół wieku zachodniej pomocy Afryce kontynent jest biedniejszy niż był 50 lat temu” – czytamy w jego artykule.
Kolejne dwa aFrykasy zostały przyznane w kategorii kultura. Wydawnictwo Karakter zostało nagrodzone za upór i konsekwencję w promocji najciekawszych zjawisk w literaturze afrykańskiej, przełożonej na język polski. Dzięki Karakterowi mogliśmy już przeczytać powieści Alaina Mabanckou, Mia Couto, Ondjakiego, Kosiiego Efoui, czy też Tahara Ben Jelloouna. W tym roku będziemy mogli z kolei przeczytać książkę Binyavanga Wainaina.
Drugi kulturalny aFrykas trafił do Sekcji Kulturalnej Ambasady USA w Polsce. Od kilku lat ta amerykańska placówka wspiera działania popularyzujące tematykę afro-amerykańską w Polsce. Od przeglądu filmowego Afro-Ameryka, który będzie w tym roku organizowany już po raz czwarty, pod koniec lutego w Warszawie, po działalność wydawniczą – dzięki działalności Sekcji Kulturalnej ukazał się po raz pierwszy po polsku Oscar Micheaux i jego powieść „Podbój”. Natomiast w tym roku pojawi się pierwsze polskie wydanie przemówień Martina Luthera Kinga.
aFrykas specjalny, przyznawany przez warszawski Komitet Afrykańskiej Społeczności w Polsce, działający przy Fundacji, otrzymał Michał Boni, który w okresie pełnienia obowiązków ministra, dał nowy impuls specjalnej Radzie powołanej do przeciwdziałania dyskryminacji. Nagroda w tej kategorii jest przyznawana po raz trzeci.
W poprzednich edycjach laureatkami i laureatami aFrykasów byli m. in. Wojciech Jagielski, Marcin Meller, Jerzy Haszczyński, Wojciech Karpieszuk, Joanna Klimowicz, Biuro Kultury m. st. Warszawy, Dom Spotkań z Historią, dr Eugeniusz Rzewuski, dr Adam Rybiński, mł. insp. Krzysztof Łaszczyński, Anna Śmigulec, Adam Leszczyński, Paweł Smoleński, Monika Olejni i Michał Zichlarz.
FAI