aFrykasy Roku!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej aFrykasy Roku!

Fundacja „Afryka Inaczej” i Klub Powiększenie zapraszają na aFrykasy Roku. Afroparty, impreza i wręczenie specjalnej nagrody, przyznawanej przez Fundację „Afryka Inaczej” osobom związanym ze światem mediów, kultury i nauki, działającym na rzecz promocji tematyki afrykańskiej i dialogu polsko-afrykańskiego w Polsce. To wszystko, 16 stycznia 2010 roku, w warszawskim Klubie Powiększenie.

Fundacja „Afryka Inaczej” powstała po to, aby mówić o Afryce inaczej niż każą nam stereotypowe wyobrażenia na temat tego kontynentu, upowszechniane w mediach i kulturze masowej – tłumaczy ideę nagrody Mamadou Diouf. – Dlatego postanowiliśmy wyróżnić tych, którzy mówią, myślą bądź piszą o innej Afryce, tej rzeczywistej, gdzie obok smutku jest miejsce na radość. O Afryce, gdzie żyją ludzie.

Równie ważnym kryterium przy przyznawaniu naszej fundacyjnej nagrody odgrywa dialog międzykulturowy – mówi Stephano Sambali z Fundacji „Afryka Inaczej”. – To dzięki przeciwdziałaniu agresji na tle etnicznym, kulturowym, czy wreszcie tej, której źródłem jest inny kolor skóry, powstają warunki do ukształtowania się społeczeństwa otwartego na świat, szanującego innych.

Osoba wyróżniona przez Fundację otrzyma specjalną nagrodę, aFrykasa Roku. Wejdzie też do kapituły nagrody, która będzie wybierać co roku kolejnych laureatów aFrykasa. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się: Wojciech Jagielski, Joanna Klimowicz i Marcin Meller.

Uroczystość wręczenia nagród będzie tylko jednym z punktów programu tegorocznych aFrykasów Roku. W Klubie Powiększenie wystąpią afrykańscy artyści i didżeje. Przedstawiciele afrykańskiej diaspory, Mamadou Diouf i jego przyjaciele, zagrają nie tylko na bębnach. Zabrzmi też współczesna muzyka Afryki – afro beat, kwaito, naija, rai – didżeje Mamadou Diouf i Grajek Krawiec. Ich didżejskim setom będą towarzyszyć pokazy slajdów i filmów z Afryki.

Częściowy dochód z imprezy zostanie przekazany Fundacji „Afryka Inaczej” na realizację jej celów statutowych.

Gdzie? Klub Powiększenie, Warszawa, ul. Nowy Świat 27. Kiedy? 16 stycznia, początek g. 20. Wstęp? Bilety 10 zł.

 Dokument bez tytułu