aFrykas Roku przyznany! Rozdanie w sobotę!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej aFrykas Roku przyznany! Rozdanie w sobotę!

aFrykas Roku za rok 2011 w kategorii media powędruje do Adama Leszczyńskiego z „Gazety Wyborczej”. Wręczenie nagrody nastąpi w sobotę 21 stycznia, w czasie specjalnej uroczystości. Oprócz nagrody dla Leszczyńskiego Fundacja „Afryka Inaczej” przyznała dwa specjalne aFrykasy, w kategorii osoba i dialog międzykulturowy.

Adam Leszczyński jest dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, autorem licznych reportaży i artykułów. Wiele z nich poświęcił Afryce, szczególnie zagadnieniom związanym ze społeczeństwem i pomocą rozwojową. W swoim pisaniu wyróżnia się innym spojrzeniem na kontynent afrykański, wynikającym z jego osobistych spotkań z różnymi krajami Afryki. 

W tym roku laureata w kategorii media pomogli nam przyznać internauci. W gronie trzech nominowanych osób, to właśnie Adam Leszczyński otrzymał najwięcej głosów i e-maili – ponad połowę wszystkich oddanych, 65.

Nagrodę w kategorii osoba otrzyma Michał Zichlarz, autor książki „Afryka gola!”, jeden z najlepszych znawców afrykańskiego futbolu w Polsce, na co dzień dziennikarz „Faktu”. To on śledzi losy afrykańskich piłkarzy w Polsce i na całym świecie. Zichlarz publikował też w „Przeglądzie Sportowym”, „Dzienniku” i „Gościu Niedzielnym”. Współpracował z nigeryjską gazetą „Sports Souvenir”, a także z japońskim magazynem “Weekly Soccer Digest”.

W kategorii dialog międzykulturowy, nagrodę otrzyma Dom Spotkań z Historią w Warszawie. Została ona przyznana w uznaniu za zasługi dla dialogu międzykulturowego tej instytucji. To właśnie Dom Spotkań z Historią w program swoich działań wpisał cykl „Warszawiacy nie z tej ziemi”, inicjując cykl spotkań z cudzoziemcami, z różnych stron świata, w tym z Afryki, którzy mieszkają w Warszawie.

Swoją nagrodę zamierza też przyznać Komitet Rzecznikowski, powołany w ramach projektu prowadzonego przez Fundację Afryka Inaczej. Osoby, które zostaną nagrodzone przez Komitet, poznamy w sobotę.

aFrykasy Roku będą wręczone już po raz trzeci. W poprzednich dwóch edycjach laureatami tej nagrody były osoby i instytucje zaangażowane na rzecz Afryki i dialogu międzykulturowego. Wśród nich znaleźli się Wojciech Jagielski, Wojciech Karpieszuk, Włodzimierz Kleszcz, Joanna Klimowicz, Marcin Meller, Paweł Smoleński, a także Biuro Kultury m. st. Warszawy i dr Eugeniusz Rzewuski.

21 stycznia odbędzie się uroczyste wręczenie nagród. Towarzyszyć mu będzie koncert w wykonaniu Mohameda Mbowa, Mamadou Dioufa i Paula Stecury oraz aFrykasy Sun System, czyli Grajek Krawiec i Mamadou. To wszystko w sobotę, 21 stycznia, w Nowym Wspaniałym Świecie w Warszawie, ul. Nowy Świat 63. Początek o godzinie 20. Zapraszamy! Obecność obowiązkowa!

Laureatom jeszcze raz gratulujemy!

FAI

 Dokument bez tytułu