Fundacja „Afryka Inaczej” i Dom Spotkań z Hisotrią zapraszają na kolejną edycję „Afrykańskiego lata w mieście”. To poświęcony Afryce cykl spotkań, warsztatów i koncertów przygotowany dla dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin. Wydarzenia odbędą się w Pasażu Stefana „Wiecha” Wiecheckiego, a każde z nich będzie transmitowane na Facebooku Domu Spotkań z Historią i Fundacji „Afryka Inaczej”. Gospodarzem wszystkich wydarzeń będzie Mamadou Diouf, Senegalczyk od ponad 35 lat mieszkający w Warszawie, założyciel “Afryki Inaczej”. Wydarzenia są realizowane dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawa.
Warsztaty malowania henną
10.07, sobota 15:00-17:00, Pasaż Wiecha, Warszawa
Henna to niezwykły barwnik, którym w Afryce i Azji maluje się fragmenty ciała, a szczególnie dłonie i twarz. W czasie warsztatów nauczymy się, w jaki sposób ją przygotować i jak malować nią ciało. Będzie to pokaz sztuki mehendi, czyli zdobienia henną. To tradycja popularna w Indiach, krajach arabskich i w części kontynentu afrykańskiego. Wiąże się z nią życzenie szczęścia i pomyślności, przez co mehendi można nazwać piękną biżuterią z pozytywnym przesłaniem. Tymczasowe wzory — które utrzymują się na skórze do dwóch tygodni — powstają z naturalnych składników. Pastę hennową przygotowuje się ze sproszkowanych liści lawsonii bezbronnej z dodatkiem wody, cukru i olejku eterycznego, a następnie nakłada za pomocą rożków.
Opowiadamy o Afryce: Nigeria | spotkanie
10.07, sobota 17:00-18:00, Pasaż Wiecha, Warszawa
Nigeria jest niezwykle zróżnicowanym i najludniejszym krajem Afryki. Zamieszkują ją społeczności związane z różnymi religiami i powstaje tam, po Indiach, najwięcej filmów na świecie. To miejsce otrzymało nawet swoją nazwę — Nollywood. Mimo że wiele osób zajmuje się nierozwiniętym rolnictwem, to jedna z najprężniej rozwijających się gospodarek Afryki. To właśnie w Nigerii urodził się John Godson, jeden z dwóch polskich posłów pochodzenia afrykańskiego. O tym państwie Afryki Zachodniej opowie Yusuf Jimoh. Spotkanie poprowadzi Mamadou Diouf.Yusuf Jimoh — znany również jako Remi. O sobie pisze, że „jest ojcem, mężem i przedsiębiorcą nigeryjskiego pochodzenia”. Urodził się w Sagamu w zróżnicowanej religijnie rodzinie. Ojciec jest muzułmaninem, a matka początkowo była muzułmanką, a w późniejszym czasie przyjęła chrześcijaństwo. Jako nastolatek opuścił Nigerię i studiował w ukraińskim Ługańsku. Po studiach przeniósł się do Polski, która — jak sam mówi — „jest teraz jego domem”. Mieszka w Polsce od 12 lat, jest obywatelem Polski i Nigerii. Jest współzałożycielem stowarzyszenia The Nigerians in Diaspora Organisation Poland (NIDOP), którego celem jest reprezentowanie interesów społeczności nigeryjskiej mieszkającej w Polsce. W ramach tej działalności współpracuje z instytucjami rządowymi i pozarządowymi, zarówno w Polsce, jak i Nigerii.
Spotkanie poprowadzi Mamadou Diouf — wokalista, dziennikarz, działacz społeczny i współzałożyciel Fundacji „Afryka Inaczej”.