Z inicjatywy Fundacji „Afryka Inaczej” powstał album z afrykańskimi kolędami, nagranymi w Warszawie. Obok artystów pochodzących z różnych krajów Afryki, w nagraniu piosenek wzięła również udział polska artystka, Karolina Cicha.
Na kolędowaniu w studiu spotkali się Afrykanie mieszkający w Warszawie oraz Karolina Cicha. Rezultatem ich spotkania są utwory, które publikujemy na stronie www.afryka.org. Afrykańskie kolędowanie w Warszawie ma też swój ekumeniczny wymiar. Wśród wykonawców piosenek oraz inspiracji, znalazły się również te osadzone w innych tradycjach świętowania. Co zatem usłyszymy?
1. & 2. Baw naan
wykonanie: Mamadou Diouf, Karolina Cicha i Pako Sarr
słowa: Mamadou Diouf
muzyka: Pako Sarr
Pieśń na motywach tradycji Sahelu o oczekiwaniach wspólnoty i wioski. Gdy nadchodzi pora deszczowa (symbol nowego życia ), ludność zbiera się przy muzyce i tańcach, prosząc duchy przodków o szczęśliwy sezon.
3. Jezu
wykonanie: Desire Rasolomampionona
muzyka: Pako Sarr & Desire Rasolmampionona
Pieśń z kręgu tradycji malgaskiej, poświęcona Bożemu Narodzeniu.
4. La mélodie de la vie
wykonanie: Eric Folly
muzyka: Pako Sarr
Dziś wigilia. Dziecko walczy z gałązkami choinki i pragnie gwiazdki na szczycie choinki. Życie jest melodią, która jednoczy ludzi. Rodzina, sąsiedzi i przyjaciele celebrują życie tej nocy.
5. Mboloo
wykonanie: zespół Djolof Man
słowa: Mohamed M’Bow, Mamadou Diouf i Pako Sarr
muzyka: Pako Sarr
Utwór jest o zjednoczeniu, które jest siłą. Jednostka w swoim egoizmie nie jest w stanie niczego osiągnąć. Współpraca w grupie, kiedy siedzimy w pirogach (łodziach z pnia drzew) jest obowiązkiem wszystkich.
6. Tamxarit
wykonanie: Mamadou Diouf i Pako Sarr
słowa: Mamadou Diouf (na motywach tradycji)
muzyka: Mamadou Diouf i Pako Sarr
Święto nowego roku muzułmańskiego w Senegalu. Wieczorem młodzież wychodzi na ulice z pomalowanymi twarzami. Idzie od domu do domu, grając i śpiewając. Chłopcy ubierają się jak dziewczyny i odwrotnie. Tej nocy, archanioł Gabriel będzie wszystkich “rozliczał”: czy modliłeś, się czy pościłeś?
Wszystkie utwory są do bezpłatnego pobierania i odtwarzania w mediach. W przypadku udostępniania ich w Internecie, należy podać link do konkretnego utworu.
Afro-warszawskie kolędowanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu m. st. Warszawa.