Afrykańskie kino objeżdża Polskę

afryka.org Kultura Film Afrykańskie kino objeżdża Polskę

II Przegląd Filmów Afrykańskich AfryKamera pojawi się objazdowo w sześciu polskich miastach. Teraz także ich mieszkańcy będą mogli obejrzeć najciekawsze filmy z Afryki i o Afryce. Wśród nich znajdą się – "Ali Zauoa, książę ulicy", "Amandla!"i "Konwersacje w niedzielne popołudnie".

Wśród filmów cieszących się dużym uznaniem będzie można zobaczyć m.in. zdobywcę Kryształowego Niedźwiedzia w Berlinie paradokument "Konwersacje w niedzielne popołudnie" czy wielokrotnie nagradzany dramat o dzieciach ulicy z Maroka "Ali Zauoa, książę ulicy".

Równie godny polecenia jest film dokumentalny „Amandla", który otworzy jesienną edycję AfryKamery w Bydgoszczy. Opowiada on o potężnej broni, jaką dysponowali uciśnieni mieszkańcy RPA, a którą stała się muzyka. Były to czasy, kiedy „Taniec i śpiew" stanowiły jedną z najskuteczniejszych odpowiedzi na pociski służb specjalnych. Surrealistyczne obrazy tego filmu zostały uwypuklone poprzez zestawienie z realnie odczuwanymi społecznymi i historycznymi skutkami apartheidu.

Reżyserem tego dokumentu jest Lee Hirsch, dla którego „Amandla!" była debiutem reżyserskim. Chociaż jest z pochodzenia Amerykaninem, obecnie na stałe zamieszkuje w RPA. W czasach studiów dał się poznać jako działacz antyapartheidowski. Jego film otrzymał szereg prestiżowych nagród, w tym festiwali Sundance i Berlinale.

Zobaczymy też nie tylko filmy z tegorocznej AfryKamery, ale także kilka obrazów pokazywanych w poprzednich latach (m.in. „Rozsądnego człowieka", debiut reżyserski zdobywcy Oskara za film „Tsotsi", Gavina Hooda).

Zapowiada się gorąca jesień!

Jesienna Afrykamera odwiedzi: Bydgoszcz Kino Adria 28 IX – 3 X, Szczecin Kino Zamek 2 X – 7 X, Toruń Kino Orzeł 4 X – 7 X, Wodzisław Śląski Kino WSHE 12 X – 13 X, Wrocław Kino Warszawa 8 XI – 12 XI i Poznań Kino Rialto 16 XI – 19 XI.

Patronat nad przeglądem objął portal Afryka.org.

Przemek

Więcej informacji.

 Dokument bez tytułu