Afrykański Puchar Konfederacji

afryka.org Wiadomości Sport Afrykański Puchar Konfederacji

Za nami pierwsze spotkanie w finale afrykańskiego Confederation Cup. To rozgrywki wzorowane na dawnym europejskim pucharze UEFA. Toczą się od sześciu lat. Grać jest o co, bo zwycięzca otrzyma czek w wysokości 660 tys. dolarów.

W finałowej stawce są dwa zespoły z północy kontynentu. FUS Rabat i CS Sfaxien. W pierwszym meczu Marokańczycy zremisowali u siebie 0-0. Przed rewanżem w sobotę w tunezyjskim Sfax wszystko jest więc możliwe.

Oba zespoły spotykały się już ze sobą w rozgrywkach grupowych i akurat wtedy goli nie brakowało. CS Sfaxien u siebie triumfowało 3-0, żeby na terenie rywala przegrać 1-2. Wydaje się, że przed meczem na swoim terenie to Tunezyjczycy są faworytem. Puchar Konfederacji jedenastka ze Sfax zdobywała zresztą już dwa razy w poprzednich latach.

Ekipa z Rabatu też ma na swoim koncie jedno zwycięstwo. Tyle, że odniesione przez FAR Rabat, czyli Forces Armees Royales Rabat. Teraz drugi zespół ze stolicy Maroka chce zdobyć ten tytuł. Fath Union Sport de Rabat, to klub w którym uprawia się kilkanaście dyscyplin sportu od koszykówki po szachy, ale oczywiście sekcja piłkarska jest tą wiodącą.

FUS Rabat jeszcze trzy lata temu występował w drugiej lidze Maroka. Klub nigdy nie był zresztą mistrzem kraju, w przeciwieństwie do FAR Rabat, które w lidze triumfowało dwanaście razy. Teraz jednak ma szansę na triumf w międzynarodowych rozgrywkach. Byłaby to spora niespodzianka.

DOTYCHCZASOWI TRIUMFATORZY AFRYKAŃSKIEGO PUCHARU KONFEDERACJI

2004 – Heart of Oak (Ghana)

2005 – FAR Rabat (Maroko)

2006 – Etoile Sportive du Sahel (Tunezja)

2007 – CS Sfaxien (Tunezja)

2008 – CS Sfaxien

2009 – Stade Malien (Mali)

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu