Afrykański Nowy Wspaniały Świat

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afrykański Nowy Wspaniały Świat

Sobota,  19 listopada, w Nowym Wspaniałym Świecie, będzie należała do Afryki.  Zapraszamy na projekcje filmów, wernisaż wystawy, spotkania z afrykańskimi warszawiakami, niezwykły koncert i afro-after-party.

Program sobotnich spotkań z Afryką w Nowym Wspaniałym Świecie zapowiada się bardzo ciekawie. Zaczynamy o godzinie 17.

17.00: Projekcja filmu “Amrar i grioci. O szaleństwach pewnego etnologa” autorstwa Władysława Rybińskiego, reportera telewizyjnego, który wraz z ojcem, antropologiem kultury i etnologiem, doktorem Adamem Rybińskim, odkrywa tajemnice Tuaregów. Projekcja filmu będzie połączona z wernisażem zdjęć Rybińskich poświęconych tuareskim mieszkańcom Afryki oraz spotkaniem z ich autorami. Ich opowieści będzie towarzyszył pokaz slajdów.

18.45: Projekcja filmu „Tygiel Kultury” cz. I Afryka. Warszawski Tygiel Kulturalny to projekt obejmujący m.in. realizację czterech filmów poświęconych mieszkającym w Warszawie obcokrajowcom. Kierując się potocznym rozróżnieniem jego pomysłodawcy – Michał Borecki i Stanisław Łubieński – podzielili mniejszości na cztery grupy: przybyszów z Afryki, Azji, Bliskiego Wschodu i byłych republik radzieckich. Filmy są próbą ukazania Polski widzianej oczami emigrantów i opowiedzenia o stosunku Polaków do odmiennych kultur.

19.00: „Mieszkałem w Afryce, mieszkam w Warszawie”, to panel dyskusyjny z udziałem osób pochodzenia afrykańskiego, które mieszkają w Polsce. Opowiedzą one o swoich doświadczeniach związanych z pobytem nad Wisłą, podzielą się opiniami na temat Warszawy i swoich krajów pochodzenia. Spotkanie z afrykańskimi warszawiakami będzie żywym nawiązaniem do filmu „Tygiel Kultury”.  Wśród panelistów znajdą się: Mateusz Dallali – prezes nieformalnego Stowarzyszenia Tunezyjczyków w Polsce, Borhen Chair – Tunezyjczyk mieszkający w stolicy, Mamadou Diouf – muzyk i dziennikarz z Senegalu, który od 28 lat mieszka w Polsce, Stephano Sambali – didżej, Tanzańczyk z pochodzenia oraz Desire Rasolmampionona, jedyny polski profesor, który pochodzi z Afryki, a dokładnie z Madagaskaru, wykładowca na Politechnice Warszawskiej.

20.30: Magia dźwiękukoncert muzyki źródeł ze współudziałem afrykańskich, polskich i bliskowschodnich artystów. Wystąpią: Mamadou Diouf (wokal i djembe), Maria Pomianowska (instrumenty dawne), Gwidon Cybulski (balafony) i Dima Gorelik (gitara). Połączą oni tradycje trzech kontynentów, łącząc w muzycznym tyglu wspólnego grania muzykę różnych stron świat. Tematem wiodącym ich występu będzie Afryka.

22.00: After party, czyli impreza w rytmach afrykańskich, prowadzenie Grajek Krawiec i DJ Mamadou.

Wstęp na projekcje filmu, spotkania i koncert wolny.

Gdzie? Nowy Wspaniały Świat, Warszawa.

Serdecznie zapraszamy!

Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy.

 Dokument bez tytułu