Afrykański Dzienikarz Roku

afryka.org Wiadomości Afrykański Dzienikarz Roku

Afrykańskim dziennikarzem roku według CNN został Richard Kavuma z ugandyjskiego „Weekly Observer". Wybrano go spośród 1600 kandydatów i kandydatek zgłoszonych do tego prestiżowego konkursu.

Kavuma pracuje jako dziennikarz śledczy od 1996 roku. Ukończył Makerere University, po czym został członkiem zespołu redakcyjnego „Observera". CNN wyróżniło go za serię artykułów na temat realizacji Milenijnych Celów Rozwoju w Ugandzie. W nagrodę spędzi on kilka tygodni w głównej redakcji CNN.

Spośród 26 finalistów, reprezentujących 12 krajów, 17 otrzymało nagrody w różnych kategoriach – wiadomości, sport bądź turystyka – ale wyróżnienie, które otrzymał Kavuma należy do najważniejszych.

Równie ważna okazała się nagroda w kategorii Free Press Africa. W tym roku powędrowała ona do byłego gambijskiego wydawcy dwutygodnika "Independent", Musy Saidykhana, który był aresztowany i torturowany za wolność słowa.

Swoje uznanie dla laureatów konkursu CNN wyraził też południowoafrykański noblista, Nelson Mandela. W specjalnym komunikacie adresowanym do finalistów podkreślił ich rolę w kształtowaniu opinii publicznej, do której docierają medialne przekazy.

Według Dyrektora Zarządzającego CNN International, Tony'ego Maddoxa dziennikarstwo w Afryce osiągnęło już bardzo wysoki poziom.

W ubiegłym roku najlepszym afrykańskim dziennikarzem został Shola Oshunkeye z nigeryjskiego „The Sun".

(wum)

 Dokument bez tytułu