Afrykański Dzień Dziecka: 16 czerwca

afryka.org Czytelnia Blog Mamadou Diouf Afrykański Dzień Dziecka: 16 czerwca

Znamy wszyscy Światowy Dzień Dziecka. Ten, który przypada 1 czerwca każdego roku. Warto jednak wspomnieć o kontynentalnym Dniu najmłodszych w Afryce, który przypada na 16 czerwca – w rocznicę manifestacji dzieci z Soweto w RPA w roku 1976.

Setki uczniów wyszły wtedy na ulice, by domagać się swoich praw. Władza apartheidu krwawo rozprawiła się z młodzieżą szkolną. W 1991 roku Unia Afrykańska, aby upamiętnić to wydarzenie ustanowiła „Światowy Dzień Dziecka Afrykańskiego”, właśnie 16 czerwca.

Rządy i rodzice muszą uznać i szanować prawa dzieci. Afrykański Ruch Dzieci i Młodzieży Pracujacej (MAEJT) ogłosił w roku 1994 roku, 12-punktowy program do walki z wyzyskiem najmłodszych.

Co roku obchody odbywają się pod innm hasłem: sieroty, wspólna odpowiedzialność (2005), chronić dzieci przed przemocą (2006), walka z handlem dziećmi (2007). Tegoroczne hasło obchodów brzmi: „Afryka godna swoich dzieci: apel o podjęcie natychmiastowych działań w celu polepszenia ich życia”.

Dzieci na kontynencie borykają się z takimi problemami jak: choroby, ubóstwo, brak dostępu do edukacji, przemoc, niewolnicza praca… nie mówiąc o dzieciach żołnierzach w rejonach objętych konfliktami.

Pomimo, że w Afryce żyją również szczęśliwe dzieci, nie możemy zapomnieć o tych, którym do szczęścia wciąż bardzo wiele brakuje.

Mamadou

 Dokument bez tytułu