Afrykańska “Niewygodna prawda”

afryka.org Kultura Film Afrykańska „Niewygodna prawda”

Jean-Marie Sabushimike z Uniwersytetu Burundi zrealizował film dokumentalny dotyczący degradacji środowiska naturalnego w tym małym kraju. Jednym z jego głównych tematów stało się wylesianie, które zdaniem Sabushimike przyczynia się do zmian klimatu, odczuwalnych już teraz przez Burundyjczyków. Zdjęcia do filmu powstały między grudniem 2006 a marcem br. Z pewnością nie dorównuje on obrazowi Ala Gore'a ani nie trafi do kin i nie otrzyma Oskara, ale ważne jest to, że taki film w ogóle powstał.

Sabushimike podaje przykład lasu Kibira, największego obszaru leśnego w Burundi, którego zniszczenie jest jedną z głównych przyczyn zmian klimatu w tym kraju. W rezultacie wysychają tereny podmokłe i jeziora. Obniża się też poziom wód – ostrzega twórca filmu.

W tej sytuacji powiększenie obszaru pól uprawnych nie prowadzi do wzrostu produkcji rolnej. Ziemia staje się jałowa – szczególnie wzgórza ogołocone z drzew są narażone na erozję – co w przyszłości doprowadzi do niedoborów żywności. Zacznie też brakować wody – cytuje za Sabushimike agencja informacyjna IRIN.

Film Sabushimike ma pomóc w prowadzeniu akcji edukacyjnej wśród mieszkańców Burundi. Rząd tego kraju chce zachęcić swoich obywateli do większej troski o środowisko. Przyjął także plan na rzecz ograniczenia zmian klimatu.

Z okazji przypadającego dzisiaj Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego w całym Burundi rozpoczyna się akcja zbierania śmieci i sadzenia drzew. To dopiero początek drogi, ale ważne jest to, że burundyjska „niewygodna prawda" powstała w czasie, kiedy wciąż można zapobiec degradacji środowiska. "Bez tego nie ma mowy o dalszym rozwoju Burundi" – podsumowuje Sabushimike.

(lumi)

 Dokument bez tytułu