Afrykanie nie mają historii?

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afrykanie nie mają historii?

Afryka nie ma historii? Jak jest naprawdę? Dziś kolejna odsłona naszej kampanii „Poznaj inną Afrykę! Pomagaj Afryce bez uprzedzeń!”

Marginalizowanie tematów afrykańskich w podręcznikach historii ma swoje korzenie w postrzeganiu tego kontynentu przez Europejczyków. Europejscy kolonizatorzy, którzy dotarli do wybrzeży Afryki, stwierdzili, że mieszkańcy tego kontynentu nie mają historii. Dlaczego? Bo nie zapisywali swoich dziejów, a w umysłach piętnastowiecznych „odkrywców” nie mieścił się świat bez umiejętności materializacji przeszłości poprzez pismo. A przecież tożsamość historyczna mieszkańców Afryki położonej na południe od Sahary, nazywanej Czarną Afryką, wynikała z tradycji ustnej, skrzętnie „zapisywanej” w pamięci kolejnych pokoleń.

Spotykając Europejczyków-pisarzy, Afrykanie spoglądali na nich jak na dziwaków, ci zaś z całym przekonaniem myśleli o mieszkańcach kontynentu europejskiego jako ludziach bez historii. Sądy takie torowały sobie drogę przez kolejne wieki, a apogeum osiągnięto w XIX wieku, kiedy doszło do ostatecznego podziału Afryki między europejskie państwa.

Afryka zaczęła odzyskiwać swoją historię wraz z pojawieniem się ruchów na rzecz wyzwolenia tego kontynentu spod obcej zależności. To wtedy zaczęły się poszukiwania nowej tożsamości, która umożliwiłaby odzyskanie historii, zagrabionej Afryce przez europejskich historyków. Chociaż zarzucono przekonanie, że dzieje Afryki zaczęły się wraz z pojawieniem europejskich odkrywców, wciąż w świadomości wielu osób w Polsce, Afryka nie ma historii, a kojarzone z tym kontynentem wydarzenia dotyczą handlu niewolnikami i kolonializmu oraz krwawych wojen. Owszem Afryka jest daleko, poza granicami naszego kraju, i nie musimy znać jej historii w szczegółach, ale warto wiedzieć, że historia Afryki wymyka się stereotypom.

Afryka ma również swoją historię w Polsce. Dzięki Waszemu wsparciu, i 1% Waszego podatku, będziemy mogli nie tylko przybliżać historię Afryki, ale także dzieje Afrykanów nad Wisłą. W ten sposób udało nam się ocalić od zapomnienia postać Agbooli o’Browna, nigeryjskiego uczestnika Powstania Warszawskiego, oraz Mokpokpo Dravi, odtwórcy roli Jumbo, w filmie „Cafe Pod Minogą”.

Możesz nam pomóc mówić o Afryce inaczej, niż robią to stereotypy, przekazując 1% podatku. Nasz numer KRS 0000 313 745.

Obejrzyj nasz spot 1% z udziałem Stanisława Soyki i Ifi Ude.

 Dokument bez tytułu